Pareigos: biologijos mokytojas.
Pamokos planas
Tema: Vabzdžių įvairovė, svarba gamtoje ir gyvenime
asmuo.
(2 valandos)
Pamokos tikslai:
Metodinis: apibūdinti pagrindines vabzdžių kategorijas ir klasės ypatybes; vabzdžių organizacijos ypatybės, kurios leido jiems labiausiai prisitaikyti prie gyvenimo skirtingos sąlygos egzistavimą, taip pat vabzdžių svarbą tiek gamtoje, tiek žmogui.
Kompetencijos pagrindu: formuojasi bendra mokinių kultūra, lemianti adekvatų žmogaus elgesį aplinką, tiriant naujas vabzdžių rūšis ir tiriant jų elgesį; bendravimo įgūdžių formavimas, refleksyvumas, paieškos įgūdžiai, gebėjimas apžvelgti savo bendražygių darbą, gebėjimas analizuoti, daryti išvadas, teisingai sudaryti savo veiksmų algoritmą kuriant pristatymus, gebėjimas klasifikuoti gyvus organizmus, naudoti technologijos: projekto veikla naudojant informacines ir ryšių technologijas.
Įranga: kompiuterių klasė, multimedijos pultas; kiekviename kompiuteryje, darbalaukyje yra aplankas su grupės mokinių vardais; čia yra aplankai, skirti darbui su šiais pavadinimais: „mūsų kolekcija“ - tuščia, „mūsų pristatymas“ - tuščia, „vabzdžių nuotraukos“ - vaizdai, entomologinių dėžučių nuotraukos, vabzdžių kolekcijos;
Veiklos rūšis – projektas.
Pamoka aš
Pamokos struktūra:
Organizacinis etapas: Mokytojas supažindina mokinius su pamokos programos turiniu. Kalba apie pirmos ir antros pamokos planus.
Ant lentos yra epigrafas „Pasakyk man ir aš pamiršiu, parodyk man ir aš prisiminsiu, leisk man veikti pačiam ir aš išmoksiu“ (kinų išmintis).
Motyvacinė dalis: pamoka pradedama skaitant projekto dalyvio eilėraštį šia tema nuo 2007 m Viktorija Popoševa.
ENTOMOLOGIJA
Nedaug žmonių šiame pasaulyje žino
Žodžio „entomologija“ reikšmė.
Ir šis mokslas yra didžiulio masto
Tyrinėkite vabzdžių gyvenimą visur!
Ir galbūt kas nors juokdamasis pasakys:
„Šis mokslas tau niekuo nepadės!
Taigi praneškite šiam neišmanėliui:
Be vabzdžių nebus taip.
Be galo žalios pievos ir laukai -
Tarsi mūsų žemė praras savo veidą!
Tik badas ir mirtis yra tai, ką žmonės
Jie tai pasieks, kai nebus vabzdžių!
Nariuotakojų pasaulis prašo apsaugos
Mums jie teikia tik džiaugsmą!
Ir yra daugiau naudos nei žalos.
Pasirūpinkime jais visada!
Ir žiūrėti pristatymą apie vabzdžius, demonstruojant didelę šešiakojų klasės įvairovę. Prieš peržiūrint pristatymą, klasės klausiama.
Probleminis klausimas: kokios vabzdžių struktūros ypatybės suteikia jiems dominavimą aplinkoje?
Pažiūrėjęs mokytojas sako:
- Vabzdžių klasės klestėjimas yra visiškai nepalyginamas su jokia kita gyvūnų pasaulio grupe savo formų gausa ir įvairove. Ši gausa rodo dominuojančią vabzdžių padėtį. Daugelis organizacijos ypatybių priverčia juos labiausiai pritaikyti gyvenimui skirtingos aplinkos, egzistavimo sąlygos.
Mokytojas užduoda klasei klausimą:
- prisiminkite, kokios vabzdžių struktūros ypatybės leido šiai klasei labiausiai prisitaikyti prie gyvenimo skirtingos sąlygos egzistavimas?
Laukiami studentų atsakymai:
1. Išorinio chitininio dangalo tvirtumo ir lengvumo derinys;
2. Gebėjimas skristi ir judėti įvairių paviršių;
3. Galimybė naudoti įvairiausius maisto produktus;
4. Gebėjimas atlikti sudėtingus instinktyvius veiksmus;
5. Galimybė užpildyti kitiems gyvūnams nepasiekiamas buveines;
6. Daugelio organizmo sistemų (trachėjos, burnos aparato ir kt.) komplikacijos.
Mokytojas:
Taigi, remdamiesi vabzdžių klasės ypatumais, pereikime prie praktinės pamokos dalies. Turime pakartoti pagrindinių vabzdžių kategorijų charakteristikas, ir mes tai padarysime trimis etapais.
Pirmas etapas. Sukurkime virtualią vabzdžių kolekciją. Tam mums reikia kompiuterio. Mokiniai susodinami į grupes (5), pagal aplankų pavadinimus darbalaukyje).
1. Coleoptera
2.hymenoptera
3. Lepidoptera
4. Orthoptera ir laumžirgiai
5. tarakonai ir dvisparniai
Vykdomas burtas: mokinių grupės gauna vieno iš vabzdžių kategorijų pavadinimą. Mokytojas apibrėžia užduotį: iš aplanko „vabzdžių nuotraukos“ vilkite reikiamų vabzdžių paveikslėlius į aplanką „mano kolekcija“ (uždarymo laikas 3 minutės). Tada mokytojas po vieną rodo grupės darbus ekrane, kad visi galėtų matyti. Gauti rezultatai tikrinami, ar jie atitinka deklaruotą būrį. Neteisingai į kolekciją įtraukti vabzdžiai paryškinami (bet nepašalinami!). Tai užbaigia pirmąjį etapą.
Antras etapas. Darbas su entomologinėmis kolekcijomis.
Mokytojas užduoda klasei klausimą:
Kokiais duomenimis remdamasis priskyrėte vabzdžius į siūlomas eiles?
Mokiniai atsako grupėse. Grupė priartėja prie surinkimo medžiagos. Mokytojas iškelia užduotį: tęsti pirmojo etapo užduotį, surinkti pasirinktos eilės vabzdžius į tuščią entomologinę dėžutę ir tuo pačiu pateikti jo charakteristikas bei nustatyti vertę. Užbaigus atsakymą, klaidos ištaisomos. Baigę šį darbo etapą, pereikite prie elektroninės versijos ir, atsižvelgiant į kiekvieno padalinio ypatybes, ją pataisykite. (Jei randama klaidų, neteisingi atsakymai bus ištrinti.) Komentuoti nustatytas klaidas
Likus kelioms minutėms iki pamokos pabaigos, mokytojas pateikia įvadinius nurodymus, kaip baigti trečiąjį etapą.
Trečias etapas. Projekto apie vieną iš vabzdžių kategorijų kūrimas ir gynimas. Mokytojas komentuoja pamokos pradžioje pateiktą programą, kurioje nurodomi reikalavimai pristatymui ir vertinimo kriterijai.
Pamoka II
Užsiėmimų metu:
Norint sukurti paprastą linijinį pristatymą, skiriama 15-20 minučių. Apsauga turėtų įvykti per 3-4 minutes.
Pristatymo demonstravimo algoritmas:
1. Pateikties rodymas ekrane;
2. Atlikimas (gynyba);
3. Savigarba;
4. Klasės įvertinimas;
5. Mokytojo vertinimas
Peržiūrėjus, aptarus ir įvertinus pranešimus, žodis suteikiamas grupei studentų, kurie iš anksto paruošė pranešimą apie mūsų Altajaus Respublikos vabzdžius.
Dėl to mokytojas, remdamasis žiniomis apie tiriamų kategorijų požymius, siūlo nustatyti visai vabzdžių klasei būdingas savybes.
Dėl to a kita charakteristika:
1) Kūnas yra padalintas į tris dalis – galvą, krūtinę ir pilvą;
2) Krūtinės ląstos srityje yra 3 poros kojų ir dažniausiai 2 poros sparnų;
3) Kūnas suskirstytas į segmentus: krūtinės ląstos susideda iš 3 segmentų – priekinės, vidurinės, metatoraksinės, pilvo – 10 segmentų;
4) Ant galvos yra didelės sudėtinės akys. Ant priekinio galvos paviršiaus pritvirtintos antenos, kurios gali būti įvairių formų;
5) graužiančios burnos dalys yra forma, iš kurios susidarė visi kiti;
6) Vabzdžių pilvas turi įvairius priedus, esančius pačiame gale.
Mokytojas siūlo įvertinti vabzdžių svarbą žmogui.
(siūlomi atsakymai)
Ligų nešiotojai – musės, tarakonai, uodai
Augalų apdulkintojai – kamanės, bitės, musės;
Miško tvarkdariai – skruzdėlės
Vaisių ir uogų kenkėjai daržovių pasėliai- menkė, kopūstinė baltoji kandis
Maliarijos pernešėjai yra maliarinis uodas;
Miego ligos nešiotojas yra cetse musė.
Taigi grįžkime prie mūsų probleminis klausimas, padarykime išvadą;
Kokios vabzdžių struktūros ypatybės suteikia jiems dominavimą aplinkoje?
(tikėtini mokinių atsakymai)
KVĖPAVIMO APARATŪROS (TRACHĖS SISTEMOS) PLĖTROS KOMPLIKACIJOS
IŠORINIO ČITINO GRAUČIO JĖGOS IR LENGVUMO DERINIMAS
GEBĖJIMAS SKRYTI IR JUDĖTI ĮVAIRIAIS PAVIRŠIAIS
NAUDOKITE ĮVAIRĮ MAISTĄ
GERAI IŠVYSTĖTI JAUTIMO ORGANAI
KITIEMS GYVŪNAMS neprieinami PILDYMO ĮPROČIAI
KOMPLEKSINIŲ INSTINKTYVŲ VEIKSMŲ ATLIKIMAS
Apatinė eilutė: pamokos metu pademonstravote reikalingas žinias ne tik iš biologijos, bet ir kitų dalykų, taip pat vartotojo įgūdžius dirbant asmeniniais kompiuteriais, visi pamokos metu gauti pažymiai bus patalpinti žurnale.
Ačiū visiems už įdomi pamoka!
Video fragmentas.
Rašymas sąsiuvinyje. Instinktas-
Pratimas. Reagavimo planas:
1. Būrio pavadinimas.
2. Vabzdžio pavadinimas.
3. Būrio ženklai.
4. Reikšmė.
Papildomai. Kokius metodus galima naudoti kovojant kenksmingų vabzdžių?
V. Medžiagos tvirtinimas.(4 min.)
VI. Atspindys.
VII. D\Z
Pamokos tema: Vabzdžių svarba gamtoje ir žmogaus gyvenime.
Pamokos tikslai: atskleisti bitės ir skruzdėlės struktūrinius bruožus, susijusius su socialiniu gyvenimo būdu; kalbėti apie jų vaidmenį gamtoje ir žmogaus gyvenime; atskleisti vabzdžių kenkėjų įvairovę, neigiamą jų vaidmenį praktinė veikla asmuo; apibūdinti vabzdžių svarbą gamtoje ir žmogaus gyvenime.
Įranga: vabzdžių kolekcija, multimedijos projektorius, pristatymas, dalomoji medžiaga: lentelės, popieriaus lapai, flomasteriai.
Užsiėmimų metu:
aš. org. Momentas(1 min.) II. Bazinių žinių atnaujinimas (10 min.) Testinis darbas su abipusiu patikrinimu.
Užrašykite testo skaičius prieš kiekvieną - teisingi variantai atsakyti
Variantas 1. Kokie požymiai būdingi vabzdžiams iš užsakymo
A. Laumžirgiai B. Orthoptera C. Blakės
Dvi poros sparnų.
Lerva turi kaukę.
2 variantas.
Kokios savybės būdingos vabzdžiams iš užsakymo
A. Drugeliai B. Diptera C. Hymenoptera
Vystymas su visiška transformacija.
Vystymas su nepilna transformacija.
Dvi poros sparnų.
Viena sparnų pora, antra sumažinta (haleteres) ir padeda stabilizuoti skrydį.
Pirmoji sparnų pora paverčiama kieta elytra, antroji pora yra odiniai sparnai.
Priekiniai sparnai yra tankesni nei užpakaliniai.
Elytra yra tanki priekyje ir minkšta gale, skrydžiui naudojama antroji sparnų pora.
Ant sparnų yra nedidelių chitininių žvynelių.
Suaugusių vabzdžių burnos aparatas yra čiulpimo tipo.
Laižymo tipo burnos dalys.
Suaugusių vabzdžių burnos aparatas yra auskarų čiulpimo tipo.
Lervos turi graužimo tipo burnos dalis.
Daugelio atstovų užpakalinės kojos yra šokinėjimo tipo.
Lerva turi kaukę.
Atsakymai: 1. 1 – ; 2 – a, b, c; 3 – a, b, c; 4 - -; 5 - -; 6 – į; 7 – b; 8 - -; 9 - -; 10 - -; 11 – in; 12 – b; 13 – b; 14 – a. 2. 1 – a, b, c; 2 – –; 3 – a, c; 4 – b; 5 - -; 6 – –; 7 – –; 8 – a; 9 – a; 10 – b; 11 – b; 12 – a; 13 - -; 14 - -.
1 variantas. A: 2,3,14; B: 2, 3,7,12,13; IN: 2,6,11
2 variantas. A: 1,3,8,9,12 B: 1,4,10,11 IN: 1,3
III. Pažintinės veiklos aktyvinimas. (2 minutės)
Dauguma vabzdžių gyvena vienišą gyvenimo būdą, tačiau yra vabzdžių, kurie gyvena didelėse grupėse. Kokie tai vabzdžiai? (bitės, skruzdėlės, termitai) Tokie vabzdžiai vadinami socialiniais ir gyvena šeimose.
IV. mokytis naujos medžiagos(25 min.)
Mokytojo istorija.
Kaip manote, kurie iš šių vabzdžių jau seniai tapo žmonių augintiniais? (bitės)
Kur gyvena bitės? (avilys)
Medus ir vaškas kartu su mūsų kailiais protėviai – slavai buvo laikomi pagrindiniais prekybos elementais. Vietoj cukraus buvo naudojamas medus, žvakėse – vaškas. Tais laikais bitynų dar nebuvo, o žmonės bitėms parūpindavo miško medžių įdubas – „bortni“ – bitininkauti. Tuo pačiu metu aviliai dažnai buvo sugadinti.
XIX amžiaus pradžioje Ukrainos dvarininkas Piotras Ivanovičius Prokopovičius pirmą kartą panaudojo savo išrastą sulankstomą karkasinį avilį, kuris naudojamas iki šiol.
Pažiūrėkime, kas yra bičių šeima.
Studento žinutė. Bičių šeimos sudėtis (pristatymas).
Vykstant istorijai mokiniai užpildo lentelę.
Mokiniai savarankiškai pildo skruzdžių šeimos skyriaus lentelę, naudodamiesi vadovėliu 135-136 p.
Lentelė. Skruzdžių ir bičių šeimų sudėtis:
Bičių šeima | Skruzdžių šeima |
|||
Šeimos narys | Savybės, vaidmuo | Šeimos narys | Savybės, vaidmuo |
|
Pagrindinė bitė yra didesnė už kitas bites ir deda kiaušinėlius. | Gimda (karalienė) | Patelė be sparnų, po poravimosi skrydžio nulaužia sparnus. Vaidmuo – dėti kiaušinius. |
||
Patinas. Vaidmuo yra apvaisinti pateles. Po apvaisinimo patinai išvaromi iš avilio ir miršta. | Sparnuoti asmenys. Vaidmuo yra apvaisinti pateles. Po poravimosi patinai miršta. |
|||
Bitės darbininkės | Nevaisingos patelės, kiaušialąstė modifikuojama į geluonį. Vaidmuo: valyti avilį, rinkti nektarą, prižiūrėti karalienę ir lervas, apsaugoti avilį nuo priešų. | Darbininkė skruzdė | Nevaisingos patelės, neturinčios sparnų. Vaidmuo yra išvalyti skruzdėlyną, rinkti maistą, prižiūrėti karalienę ir lervas, apsaugoti skruzdėlyną nuo priešų. |
Mokytojas, atlikdamas užduotį, pasirūpina, kad į darbą būtų įtraukta visa klasė, prieina prie mokinių, stebi užduoties eigą, prireikus taiso.
Atlikęs užduotį, mokytojas užduoda klasei klausimus:
Ar visi atliko užduotį?
Kokie sunkumai iškilo atliekant užduotį, kas buvo neaišku?
Bitės ir skruzdėlės bendrauja tarpusavyje prisilietimu ir sekretais. Tačiau tik bitės turi „šokių kalbą“. Video fragmentas.
Kaip manote, ar tokį sudėtingą elgesį galima pavadinti pagrįstu? (Ne)
Jų elgesys yra instinktyvus, nesąmoningas.
Rašymas sąsiuvinyje. Instinktas-įgimtų elgesio aspektų visuma, fiksuota paveldima ir būdinga tam tikrai gyvūnų rūšiai.
Be to naudingi vabzdžiai yra ir kenkėjų auginami augalai ir žmonių ligų platintojai.
Medžiagos studijavimas vyksta pokalbio procese. Mokiniai dirba su padalomąja medžiaga: lentelėmis, vabzdžiais.
Pratimas: nustatykite, kuriai kategorijai priklauso jūsų vabzdys ir kokią žalą jis daro pasėlių augalams . Reagavimo planas:
1. Būrio pavadinimas.
2. Vabzdžio pavadinimas.
3. Būrio ženklai.
4. Reikšmė.
Neigiama prasmė vabzdžiai žmonėms
Atstovai | Reikšmė, pavyzdžiai |
Ortoptera | Azijos skėriai naikina pasėlius dideli plotai |
Slopina augalų vystymąsi ir gali perduoti virusines augalų ligas |
|
Kenksmingas vėžlys išsiurbia neprinokusių grūdų turinį. Lovos erkutė yra ligų nešiotojas ir kelia susirūpinimą |
|
Burokėlių straublio lervos maitinasi burokėlių šaknimis Kolorado vabalas ir jo lervos sumažinti bulvių derlių. Spygliuočio lervos – obelų žiedgraužis– naikinti obelų kiaušides. Žievės vabalų ir ilgasparnių vabalų lervos– medžių kenkėjai |
|
Kopūstiniai baltieji vikšrai pažeisti kopūstų lapus; menkės kandis– sugadinti obelų vaisius; čigonų kandis– kenkti augalams soduose ir miškuose. Pušies šilkaverpių vikšrai kenkia pušis; drabužių kandis– sugadinti vilnos gaminius |
|
Himenoptera | Pjūklelio lervos valgyti medžių spyglius; raguočiai– minta mediena, kenkia medžiams |
Diptera | |
Tarakonai | Juodieji tarakonai Ir prūsai Jie užteršia maistą ekskrementais ir gali pernešti ligų sukėlėjus bei kirmėlių kiaušinėlius. Kartais jų išskyros sukelia alergiją |
Vidurių šiltinės ir pasikartojančios karštinės nešiotojai |
|
Maro, tuliaremijos, šiltinės nešiotojai |
Mokiniai surašo atsakymus į sąsiuvinius. Apklausiami keli studentai. Skiriami pažymiai.
Papildomai. Kokiais būdais galima kovoti su kenkėjais?
Pokalbio metu paaiškėja, kad siūlomus variantus galima suskirstyti į keturias grupes:
Žmonių kontrolės nuo jam kenkiančių vabzdžių metodai
Metodai | Pavyzdžiai |
Fizinis | Vikšrų ar vabzdžių kiaušinėlių rinkimas: maliarinio uodo gaudymas įvairiais spąstais, jo lervų sunaikinimas žibalu, kuris pilamas ant rezervuaro paviršiaus. |
Cheminis | Augalų apdorojimas pesticidais, lervų veisimosi vietos balikliu, tarakonų apdorojimas įvairiais nuodais |
Agrotechnikos | Pasėlių keitimas – sėjomaina; laiku pasėti ir pasodinti augalus; kruopštus lauko valymas, naikinimas piktžolės tarnauja kaip vabzdžių veisimosi vieta |
Biologinis |
V. Medžiagos tvirtinimas.(4 min.)
Kokius vabzdžius šiandien sutikome?
Kokie bruožai būdingi šeimose?
Kokie vabzdžiai kenkia žemės ūkio augalams? Apibūdinkite kai kurių iš jų gyvenimo veiklą.
VI. Atspindys.(1 min.) Nupieškite savo nuotaiką kaip besišypsantį veidelį.
VII. D\Z Pakartokite nariuotakojų skyriaus temas. Pasiruošimas bandomasis darbas.
Taikymas. Bičių motinėlė yra didžiausia bitė avilyje, 18-20 mm. Jis turi ilgą pilvą su kiaušinėliu, skirtu nuolatiniam kiaušinių dėjimui. Negali maitintis pats. Ją bitės darbininkės maitina pasėlių pienu. Šeimoje visada yra tik vienas. Gimda vystosi iš apvaisintų kiaušinėlių. Gyvena iki 5 metų. Pasirodžius kitai motinai, senoji nuskrenda su kai kuriomis bitėmis. Šis procesas vadinamas spiečių.
Dronai yra patinai su ilgais sparnais ir didelėmis akimis. Jie išsivysto iš neapvaisintų kiaušinėlių. Jų užduotis – apvaisinti gimdą. Jie gyvena vieną sezoną. Rudenį jos žūva, jas įgelia bitės darbininkės arba tiesiog išvaromos iš avilio.
Bitės darbininkės yra sterilios patelės. Darbininkai aprūpina visą šeimą (renka maistą, prižiūri lervas, jas šeria, valo avilį, stato korius, ruošia medų). Norėdami atlikti šias funkcijas, jie turi keletą įrenginių:
Burnos aparatai;
Kūnas padengtas gaureliais;
Medaus gūžys;
Įgėlimas yra modifikuotas kiaušialąstė;
Užpakalinės galūnės su krepšeliais ir šepečiais.
Tikslai:
Įranga: rebusas, kryžiažodis, lentelės „Vabalų rūšys“, „Žmogaus elgesys gamtoje“, aplinkos ženklai, vabzdžių piešiniai.
Pamokos eiga.
Nurodykite pamokos temą ir tikslą.
Vaikinai, spręskime galvosūkį ir sužinokime, apie ką šiandien sužinosime daug naujo ir įdomaus.
Mūsų pamokos tikslas – sužinoti vabzdžių gyvenimo paslaptis. Išsiaiškinkime, kodėl vabzdžius reikia saugoti.
Žolėje raudonuoja musmirė. Ir dainuoja draugiškas choras
Žiogai, kurmiai svirpliai, vabalai ir jų kaimynai.
Ekologinės pasakos „Kaip žiogas neatpažino drugelio“ skaitymas ir aptarimas.
Po skaitymo vyksta diskusija apie mokytojo klausimus, tada mokytojas parodo diagramą, kurioje vaizduojami drugelio vystymosi etapai.
Aplinkosaugos taisyklės.
- Pažiūrėkite į kregždinio drugelio piešinį. Drugeliai minta gėlių nektaru, kurį gauna naudodami savo snukį. Paprastai nektaras yra gėlės apačioje, todėl drugeliai, siekdami maisto, susitepa žiedadulkėmis. Nuskridę prie kitos gėlės, dalį žiedadulkių palieka ant jos. Taip drugeliai apdulkina gėles. Tik iš apdulkintos gėlės išauga vaisius: obuolys, kriaušė, agurkas.
– Kodėl sakoma, kad jei drugelius išvarys, derliaus nebus? (Jei nuvarysite drugelius, nebus kam apdulkinti augalų žiedų, todėl nebus ir derliaus.)
– Bet, deja, mūsų laikais drugelių mažai. Gražus drugelis - kregždė, labiausiai didelis drugelis Rusija (iki 16 cm) yra labai reta. Jis netgi įrašytas į Raudonąją knygą – joje įrašyti gyvūnų, kuriems gresia išnykimas, vardai.
– Kaip galime padėti drugeliams išgyventi? (Vabzdžius reikia saugoti, o ne gaudyti. Jais reikia grožėtis iš tolo, jų neliečiant.)
– Ar reikia naikinti vikšrus? (Ne, nes jie išaugs į drugelius.)
Rekordiniai vabzdžiai.
- Atspėk mįslę:
Su šarvais, o ne tanku, su sparnais. Ne lėktuvas
Skrenda ir kelia triukšmą, bet be variklio. (BUG
– O dabar susipažinsime su vabalais, kurie vadinami rekordininkais.