A rovarok szerepe a természetismeret órán. Óraösszefoglaló: A rovarok sokfélesége, szerepük a természetben és az emberi életben, biológia óravázlat (7. osztály) a témában. B) Osztály rovarok

Beillesztés

Beosztás: biológia tanár.

Óraterv

Téma: A rovarok sokfélesége, jelentőségük a természetben és az életben

személy.

(2 óra)

Az óra céljai:

Módszeres: jellemezze a rovarok főbb rendjeit, az osztály jellemzőit; a rovarok szervezetének sajátosságai, amelyek lehetővé tették számukra, hogy a leginkább alkalmazkodjanak az élethez különböző feltételek létét, valamint a rovarok fontosságát a természetben és az ember számára egyaránt.

Kompetencia alapú: a tanulók általános kultúrájának kialakítása, amely meghatározza a megfelelő emberi viselkedést környezet, új rovarfajok kutatása és viselkedésük tanulmányozása; a kommunikációs készségek, a reflexivitás, a keresési készségek kialakítása, a társaik munkájának áttekintésének képessége, az elemzés képessége, a következtetések levonása, a cselekvéseik algoritmusának helyes felépítése prezentációk készítésekor, az élő szervezetek osztályozásának képessége, technológia: információs és kommunikációs technológiákat alkalmazó projekttevékenységek.

Felszerelés: számítógép osztály, multimédiás konzol; minden számítógépen, az asztalon van egy mappa a csoport tanulóinak nevével; itt vannak mappák a következő nevekkel való munkához: „gyűjteményünk” - üres, „bemutatónk” - üres, „rovarfotók” - képek, rovarok fényképei, rovargyűjtemények

Tevékenység típusa - projekt.

Lecke én

Az óra felépítése:

Szervezési szakasz: A tanár bevezeti a tanulókat az óra programjának tartalmába. Beszél az első és a második óra terveiről.

A táblán a „Mondd meg, és elfelejtem, mutasd meg, és emlékezni fogok, hadd cselekedjem magam, és megtanulok” (kínai bölcsesség) felirat olvasható.

Motivációs rész: az óra azzal kezdődik, hogy felolvasunk egy projektben résztvevő verset ebben a témában 2007-ből Viktoria Poposeva.

ROVARTAN

Nem sokan tudják ezen a világon
Az „entomológia” szó jelentése.
És ez a tudomány hatalmas léptékű
Fedezze fel a rovarok életét mindenhol!

És talán valaki nevetve elmondja neked:
"Ez a tudomány semmiben nem fog segíteni!"
Tehát tudassa a tudatlannal:
Ez nem lesz ugyanaz rovarok nélkül.

Zöld rétek és mezők végtelenül -
Mintha földünk elveszítené arcát!
Csak az éhség és a halál az, ami az embereknek
Akkor érik el, ha nincsenek rovarok!

Az ízeltlábúak világa védelmet kér

Számunkra csak örömet okoznak!

És több a haszon, mint a kár.

Mindig vigyázzunk rájuk!

És egy prezentáció megtekintése rovarokról, bemutatva a hatlábú osztály nagy sokszínűségét. Az előadás megtekintése előtt megkérdezzük az osztályt.

Problémás kérdés: A rovarok milyen szerkezeti jellemzői biztosítják számukra a dominanciát a környezetben?

Miután megnézte, a tanár azt mondja:

- A rovarosztály jóléte formáinak bőségét és változatosságát tekintve teljesen összehasonlíthatatlan az állatvilág bármely más csoportjával. Ez a bőség a rovarok domináns helyzetét jelzi. A szervezet számos jellemzője leginkább az élethez igazítja őket különböző környezetekben, létfeltételek.

A tanár feltesz egy kérdést az osztálynak:

- ne feledje, hogy a rovarok szervezetének mely jellemzői tették lehetővé ennek az osztálynak a leginkább az élethez való alkalmazkodást különböző feltételek létezés?

Várható hallgatói válaszok:

1. A külső kitin burkolat szilárdságának és könnyedségének kombinációja;

2. Repülési és mozgási képesség különféle felületek;

3. Sokféle élelmiszer felhasználásának lehetősége;

4. Az összetett ösztönös cselekvések végrehajtásának képessége;

5. Más állatok számára elérhetetlen élőhelyek feltöltésének lehetősége;

6. Számos testrendszer (légcső, szájkészülék stb.) szövődményei

Tanár:

Tehát a Rovarosztály jellemzői alapján térjünk át leckénk gyakorlati részére. Meg kell ismételnünk a fő rovarrendek jellemzőit, és ezt három szakaszban fogjuk megtenni.

Első szakasz. Készítsünk egy virtuális rovargyűjteményt. Ehhez szükségünk van egy számítógépre. A tanulókat csoportokba foglalják (5), az asztalon lévő mappák elnevezése szerint.

1. Coleoptera

2. Hymenoptera

3. Lepidoptera

4. Orthoptera és szitakötők

5. csótányok és kétszárnyúak

Sorsolás történik: a tanulócsoportok valamelyik rovarrend nevét kapják. A tanár határozza meg a feladatot: a „rovarfotók” mappából húzza át a kívánt rovarok képeit a „gyűjteményem” mappába (elkészítési idő 3 perc). Ezután a tanár egyenként megjeleníti a képernyőn a csoportok munkáját, hogy mindenki lássa. A kapott eredményeket ellenőrzik, hogy megfelelnek-e a bejelentett osztagnak. A gyűjteménybe hibásan bekerült rovarok kiemelve (de nem eltávolítva!) jelennek meg. Ezzel befejeződik az első szakasz.

Második szakasz. Rovartani gyűjteményekkel való munka.

A tanár feltesz egy kérdést az osztálynak:

Milyen adatok alapján sorolta be a rovarokat a javasolt rendekbe?

A tanulók csoportosan válaszolnak. A csoport a gyűjtőanyaghoz közeledik. A tanár kitűzi a feladatot: az első szakasz feladatának folytatása, a kiválasztott rendű rovarok begyűjtése egy üres rovartani dobozba, miközben megadja annak jellemzőit és meghatározza értékét. A hibákat a válasz befejezése után javítjuk. A munka ezen szakaszának befejezése után térjen át az elektronikus verzióra, és az egyes egységek jellemzőinek figyelembevételével javítsa ki. (Ha hibát talál, a helytelen válaszokat töröljük.) Az azonosított hibák kommentálása

Néhány perccel az óra vége előtt a tanár bevezető utasításokat ad a harmadik szakasz teljesítéséhez.

Harmadik szakasz. Projekt készítése és védelme a rovarok egyik rendjéről. A tanár véleményezi az óra elején elmondott programot, amely jelzi a prezentációk követelményeit és az osztályozási szempontokat.

Lecke II

Az óra előrehaladása:

Egy egyszerű lineáris prezentáció elkészítéséhez 15-20 perc áll rendelkezésre. A védekezésnek 3-4 percen belül meg kell történnie.

Prezentációs bemutató algoritmus:

1. A bemutató megjelenítése a képernyőn;

2. Teljesítmény (védelem);

3. Önbecsülés;

4. osztály értékelése;

5. Tanári értékelés

Az előadások megtekintése, megbeszélése és értékelése után a szót az a hallgatói csoport kapja, akik előzetesen üzenetet készítettek. Altaj Köztársaságunk rovarairól.

Ennek eredményeként a tanár a vizsgált rendek jellemzőinek ismerete alapján javasolja a rovarok egész osztályában rejlő jellemzők azonosítását.

Ennek eredményeként a következő jellemző:

1) A test három részre oszlik - fej, mellkas és has;

2) A mellkason 3 pár láb és általában 2 pár szárny található;

3) A test szegmensekre oszlik: a mellkas 3 szegmensből áll - elülső, középső, metathorax, has - 10 szegmens;

4) A nagy, összetett szemek a fejen helyezkednek el. A fej elülső felületéhez antennák vannak rögzítve, amelyek különböző alakúak lehetnek;

5) A rágcsáló szájrész az a forma, amelyből az összes többi keletkezett;

6) A rovarok hasa különféle függelékekkel van felszerelve, amelyek a legvégén találhatók.

A tanár azt javasolja, hogy mérjék fel a rovarok fontosságát az ember számára.

(javasolt válaszok)

Betegséghordozók - legyek, csótányok, szúnyogok

Növényi beporzók - poszméhek, méhek, legyek;

Erdőrendőrök – hangyák

A gyümölcsök és bogyók kártevői zöldségnövények- gyékénylepke, káposztalepke

A malária vektorai a maláriás szúnyogok;

Az alvási betegség hordozója a cetse légy.

Szóval térjünk vissza a miénkre problémás kérdés, következtessünk;

A rovarok milyen szerkezeti jellemzői biztosítják számukra a dominanciát a környezetben?

(várható hallgatói válaszok)

A LÉGZŐKÉSZÜLÉK (LÉGCSŐ RENDSZER) FEJLŐDÉSÉNEK SZÖVŐDÉSEI

A KÜLSŐ KITINÓ CSRONCSONY ERŐSSÉGÉNEK ÉS KÖNNYSÉGÉNEK ÖSSZEFÜGZÉSE

REPÜLÉS ÉS MOZGÁS KÜLÖNBÖZŐ FELÜLETEKEN

HASZNÁLJON VÁLTOZATOS ÉTELT

JÓL FEJLESZTETT ÉRZÉKSZERVEK

TELJESÍTÉSI SZOKÁSOK, MÁS ÁLLATOK ÁLTAL NEM férhet hozzá

KOMPLEX ÖSZTÖN CSELEKVÉSEK VÉGREHAJTÁSA

A lényeg: az óra során nemcsak biológiából, hanem más tantárgyakból is bemutatta a szükséges ismereteket, valamint a személyi számítógépeken való munkavégzés felhasználói készségeit, az órán kapott összes érdemjegy bekerül a naplóba.

Köszönöm mindenkinek érdekes lecke!

    Videórészlet.

    Jegyzetfüzetbe írás. Ösztön-

    Gyakorlat. Reagálási terv:

    1. A csapat neve.

    2. A rovar neve.

    3. Az osztag jelei.

    4. Jelentés.

    Továbbá. Milyen módszerekkel lehet leküzdeni káros rovarok?

    V. Az anyag rögzítése.(4 perc)

    VI. Visszaverődés.

    VII. D\Z

A dokumentum tartalmának megtekintése
„Óraösszefoglaló „A rovarok jelentősége a természetben és az emberi életben”

Óra témája: A rovarok jelentősége a természetben és az emberi életben.

Az óra céljai: feltárja a mézelő méh és hangya szerkezeti sajátosságait a társadalmi életmóddal összefüggésben; beszélni a természetben és az emberi életben betöltött szerepükről; feltárja a rovarkártevők sokféleségét, negatív szerepüket gyakorlati tevékenységek személy; felvázolja a rovarok jelentőségét a természetben és az emberi életben.

Felszerelés: rovargyűjtemény, multimédiás projektor, prezentáció, szóróanyagok: táblázatok, papírlapok, filctollak.

Az óra előrehaladása:

én. org. Pillanat(1 perc) II. Alapismeretek felfrissítése (10 perc) Próbamunka kölcsönös ellenőrzéssel.

Írd le a tesztszámokat, mindegyikhez - helyes opciók válasz

1. lehetőség. Milyen jellemzők jellemzőek a rendelésből származó rovarokra

A. Szitakötők B. Orthoptera C. Bogarak

    Két pár szárny.

    A lárvának maszkja van.

2. lehetőség.

Milyen tulajdonságok jellemzőek a rendelésből származó rovarokra

A. Lepkék B. Kétszárnyúak C. Hymenoptera

    Fejlesztés teljes átalakulással.

    Fejlesztés hiányos átalakítással.

    Két pár szárny.

    Az egyik szárnypár, a második csökkentett (haleteres) és a repülés stabilizálására szolgál.

    Az első pár szárny kemény elytrává alakul át, a második pár bőrszerű szárny.

    Az elülső szárnyak sűrűbbek, mint a hátsó szárnyak.

    Az elytra elöl sűrű, hátul puha, a második pár szárnyat használják a repüléshez.

    A szárnyakon kis kitinpikkelyek találhatók.

    A kifejlett rovarok szájkészüléke szívó típusú.

    Nyaló típusú szájrészek.

    A kifejlett rovarok szájkészüléke piercing-szívó típusú.

    A lárvák rágcsáló típusú szájszervekkel rendelkeznek.

    Sok képviselő hátsó lábai ugró típusúak.

    A lárvának maszkja van.

Válaszok: 1. 1 – ; 2 – a, b, c; 3 – a, b, c; 4 – –; 5 – –; 6 – be; 7 – b; 8 – –; 9 - -; 10 – –; 11 – be; 12 – b; 13 – b; 14 – a. 2. 1 – a, b, c; 2 – –; 3 – a, c; 4 – b; 5 – –; 6 – –; 7 – –; 8 – a; 9 – a; 10 – b; 11 – b; 12 – a; 13 – –; 14 – –.

1. lehetőség. A: 2,3,14; B: 2, 3,7,12,13; IN: 2,6,11

2. lehetőség. A: 1,3,8,9,12 B: 1,4,10,11 IN: 1,3

III. A kognitív tevékenység aktiválása. (2 perc)

A legtöbb rovar magányos életmódot folytat, de vannak olyan rovarok, amelyek élnek nagy csoportokban. Milyen rovarok ezek? (méhek, hangyák, termeszek) Az ilyen rovarokat szociálisnak nevezik, és családokban élnek.

IV. új anyagok tanulása(25 perc)

Tanári történet.

Szerinted ezek közül melyik rovar lett már régóta emberi házi kedvenc? (méhek)

Hol élnek a méhek? (kaptár)

Méz és viasz a bundáinkkal együtt ősök - szlávok a kereskedelem fő tételeinek számítottak. Cukor helyett mézet, gyertyákban viaszt használtak. Akkoriban még nem voltak méhészetek, erdei fák üregeit biztosították a méhek – „bortni” – méhészet számára. Ugyanakkor a kaptárak gyakran tönkrementek.

A 19. század elején Pjotr ​​Ivanovics Prokopovics ukrán földbirtokos használta először az általa feltalált összecsukható keretes kaptárt, amely ma is használatos.

Nézzük meg, mi a méhcsalád.

Diáküzenet. Egy méhcsalád összetétele (bemutató)

A történet előrehaladtával a tanulók kitöltik a táblázatot.

A tanulók önállóan töltik ki a hangyacsalád rész táblázatát a tankönyv 135-136.

Táblázat. A hangya- és méhcsaládok összetétele:

Méhcsalád

Hangya család

Családtag

Jellemzők, szerep

Családtag

Jellemzők, szerep

A fő méh nagyobb, mint a többi méh, és tojásokat rak.

Méh (királynő)

Szárnyatlan nőstény, párzás után letöri a szárnyait. A szerep a tojásrakás.

Férfi. A szerep a nőstények megtermékenyítése. A megtermékenyítés után a hímeket kidobják a kaptárból és elpusztulnak.

Szárnyas egyedek. A szerep a nőstények megtermékenyítése. Párosodás után a hímek elpusztulnak.

Munkás méhek

A terméketlen nőstényeknél a petevezető csípővé módosul.

Szerep: a kaptár tisztítása, nektár gyűjtése, a királynő és a lárvák gondozása, a kaptár védelme az ellenségtől.

Munkás hangya

Meddő nőstények, amelyeknek nincs szárnyuk.

A szerep a hangyaboly megtisztítása, élelemgyűjtés, a királynő és a lárvák gondozása, valamint a hangyaboly ellenségei elleni védelme.

A feladat elvégzése során a tanár ügyel arra, hogy az egész osztály részt vegyen a munkában, közeledjen a tanulókhoz, figyelemmel kíséri a feladat előrehaladását, szükség esetén javításokat végez.

A feladat elvégzése után a tanár kérdéseket tesz fel az osztálynak:

    Mindenki teljesítette a feladatot?

    Milyen nehézségek adódtak a feladat elvégzése során, mi nem volt egyértelmű?

A méhek és a hangyák érintéssel és váladékkal kommunikálnak egymással. De csak a méheknek van „táncnyelve”. Videórészlet.

Ön szerint ésszerűnek nevezhető az ilyen összetett viselkedés? (Nem)

Viselkedésük ösztönös, öntudatlan.

Jegyzetfüzetbe írás. Ösztön- a viselkedés veleszületett aspektusainak összessége, amelyek öröklöttek és egy bizonyos állatfajra jellemzőek.

Kívül hasznos rovarok kártevők is vannak termesztett növényekés az emberi betegségek vektorai.

Az anyag tanulmányozása a beszélgetés folyamatában történik. A tanulók segédanyagokkal dolgoznak: asztalok, rovarok.

Gyakorlat: határozza meg, hogy a rovar melyik rendbe tartozik, és milyen károkat okoz a kultúrnövényekben . Reagálási terv:

1. A csapat neve.

2. A rovar neve.

3. Az osztag jelei.

4. Jelentés.

Negatív érték rovarok az emberek számára

képviselők

Jelentés, példák

Orthoptera

Ázsiai sáska tönkreteszi a termést nagy területek

Gátolja a növények fejlődését és vírusos növénybetegségeket terjeszthet

Káros teknős kiszívja az éretlen szemek tartalmát. ágyi poloska betegségek hordozója és aggodalomra ad okot

Cukorrépa zsizsik lárvái répagyökérrel táplálkozik Colorado burgonyabogár és lárvái csökkenti a burgonya termését. A zsizsik lárvái - almavirágbogár– elpusztítja az almafák petefészkét. Kéregbogarak és hosszúszarvú bogarak lárvái– fakártevők

Káposzta fehér hernyók károsítja a káposzta leveleit; körömlepke– elrontani az almafák termését; cigánymoly– károsítja a növényeket a kertben és az erdőben. Fenyő selyemhernyó hernyók kár fenyő; ruhamoly– rontja a gyapjútermékeket

Hymenoptera

Fűrészlégy lárvái enni fa tűket; szarvasmarhák– fával táplálkozik, károsítja a fákat

Kétszárnyúak

Csótányok

Fekete csótányokÉs poroszokürülékkel szennyezi az élelmiszereket, és kórokozókat és féregpetéket továbbíthat. Néha váladékuk allergiát okoz

A tífusz és a visszaeső láz hordozói

Pestis, tularemia, tífusz hordozói

A tanulók válaszaikat a füzetükbe írják le. Több diákot meghallgatnak. Osztályzatokat adnak.

Továbbá. Milyen módszerekkel védekezhetünk a kártevők ellen?

A beszélgetés során kiderül, hogy a javasolt lehetőségek négy csoportra oszthatók:

Emberi védekezési módszerek az őt károsító rovarok ellen

Mód

Példák

Fizikai

Hernyók vagy rovarpeték begyűjtése: a maláriás szúnyog elfogása különféle csapdákkal, lárváinak elpusztítása kerozinnal, amelyet a tározó felületére öntünk

Kémiai

Növények növényvédő szerekkel, lárva szaporodóhelyek fehérítővel, csótányok kezelése különféle mérgekkel

Agrotechnikai

Terményváltás - vetésforgó; a növények időben történő vetése és ültetése; alapos tereptakarítás, pusztítás gyomok rovarok táptalajaként szolgál

Biológiai

V. Az anyag rögzítése.(4 perc)

Milyen rovarokkal találkoztunk ma?

Milyen jellemzők vannak a családokban?

Milyen rovarok károsítják a mezőgazdasági növényeket? Ismertesse néhányuk élettevékenységét!

VI. Visszaverődés.(1 perc) Rajzold le a hangulatodat mosolygó arcként.

VII. D\Z Ismételje meg a témákat az ízeltlábúak részben. Felkészülés próbamunka.

Alkalmazás. A méhkirálynő a kaptár legnagyobb méhe, 18-20 mm. Hosszú hasa van, állandó tojásrakásra kialakított petetartóval. Nem tud egyedül táplálkozni. Munkásméhek etetik terménytejjel. Mindig csak egy van a családban. A méh megtermékenyített petékből fejlődik ki. Akár 5 évig is él. Amikor megjelenik egy másik királynő, az öreg a méhekkel együtt elrepül. Ezt a folyamatot rajzásnak nevezik.

A drónok hímek, hosszú szárnyakkal és nagy szemekkel. Megtermékenyítetlen petékből fejlődnek ki. Feladatuk a méh megtermékenyítése. Egy szezont élnek. Ősszel elpusztulnak, munkásméhek megcsípik vagy egyszerűen kiűzik őket a kaptárból.

A munkásméhek steril nőstények. A munkások biztosítják az egész család megélhetését (élelmiszer gyűjtése, lárvák gondozása, etetése, kaptár tisztítása, lépek építése, mézkészítés). Ezeknek a funkcióknak a végrehajtásához számos eszközük van:

    Orális készülékek;

    Boholyokkal borított test;

    Mézes golyva;

    A csípés egy módosított petehártya;

    Hátsó végtagok kosarakkal és kefével.

Célok:

    Vegye figyelembe a rovarok fontosságát a természetben; Tanulj meg kapcsolatokat találni a természetben; Mutasson be néhány rovarfajtát; A környezetvédelmi szabályok felülvizsgálata; Fejleszti a gondolkodást és a figyelmet; Fejlessze ki a természet szeretetét.

Felszerelés: rébusz, keresztrejtvény, táblázatok „Bogárfajták”, „Emberi viselkedés a természetben”, környezeti jelek, rovarrajzok.

A lecke előrehaladása.

    Mondja el az óra témáját és célját!

Srácok, oldjuk meg a rejtvényt, és derítsük ki, kiről fogunk ma sok új és érdekes dolgot megtudni.

Óránk célja, hogy megismerjük a rovarok életének titkait. Nézzük meg, miért kell védeni a rovarokat.

A légyölő galóca kipirul a fűben. És egy barátságos kórus énekel

Szöcskék, vakond tücskök, bogarak és szomszédaik.

    „Hogyan nem ismerte fel a szöcske a pillangót” című ökológiai mese olvasása és megbeszélése.

A felolvasás után beszélgetés a tanári kérdésekről, majd a tanár mutat egy diagramot, amely a pillangók fejlődésének szakaszait ábrázolja.

    Környezetvédelmi szabályok.

- Nézd meg a fecskefarkú pillangó rajzát. A pillangók virágnektárral táplálkoznak, amelyet ormányuk segítségével nyernek. A nektár jellemzően a virág tövében található, így a lepkék virágporral szennyeződnek be, amikor táplálékért nyúlnak. Amikor egy másik virághoz repülnek, a pollen egy részét rajta hagyják. A pillangók így beporozzák a virágokat. Csak a beporzott virágból terem gyümölcs: alma, körte, uborka.

- Miért mondják, hogy ha elkergetik a pillangókat, nem lesz termés? (Ha elűzöd a pillangókat, nem lesz senki, aki beporozza a növények virágait, így nem lesz betakarítás.)

- De sajnos a mi korunkban kevés a pillangó. Gyönyörű pillangó - fecskefarkú, a legtöbb nagy pillangó Oroszország (16 cm-ig) rendkívül ritka. Még a Vörös Könyvben is szerepel – a kihalás veszélyében lévő állatok neveit tartalmazza.

- Hogyan segíthetünk a pillangók túlélésében? (A rovarokat védeni kell, nem elkapni. Messziről kell megcsodálni őket, anélkül, hogy megérintené.)

- Meg kell semmisíteni a hernyókat? (Nem, mert pillangókká nőnek.)

    Rekordot döntõ rovarok.

- Találd meg a rejtvényt:

Páncélzattal, nem tankkal, szárnyakkal. Nem repülőgép

Repül és zajt ad, de motor nélkül. (BOGÁR

- És most megismerkedünk a rekordereknek nevezett bogarakkal.

    Kvíz „Rovarszakértők”
    Milyen rovarok jelennek meg először tavasszal? Miért? Miért ülnek a szöcskék kora reggel a fűszálak legtetején? Hatalmas hangyabolyok gyakran találhatók az erdőben. Miért van szükségük a hangyáknak? Hiszen főleg a föld alatt élnek. Egy rigó landolt a hangyabolyban, oldalra feszítette a szárnyait, és néhány percig ült. Minek? Nevezze meg a legfalánkabb légi ragadozót! Mely bogarak nevét a megjelenésük hónapjáról kapták? Mi történik a méhpel, miután csíp? Miért zümmögnek a poszméhek? Miért kell különös gonddal bánni a tavaszi poszméhtel? Ki fog háromszor megszületni, mielőtt felnőtt lesz?
    Óra összefoglalója: