6. számú laboratóriumi munka - virágszerkezet. Laboratóriumi munka Téma: „Virág szerkezete. Milyen szerepet töltenek be a virágok egy növény életében?

Tervezés, dekoráció

Donyeck általános műveltségó iskola I-III. szint 83. számú G.I. Balanova

Óra kidolgozása a témában: Szexuális szaporodás. A virágok felépítése és változatossága. Laboratóriumi munka 9. szám „Virágok felépítése és fajtája”, 7. évfolyamon.

Biológia tanár által kifejlesztett

Shtets Tatiana Sergeevna

20. lecke

Téma: Szexuális szaporodás. A virágok felépítése és változatossága. 9. számú laboratóriumi munka „Virágok szerkezete és változatossága”.

Cél: Megismerni a tanulókat a növények generatív szerveinek felépítésével. A virágok és növények fajtája és osztályozása a virág szerkezetétől függően; a virágok szimmetriája.Fejlessze a figyelmességet, az általánosítás és elemzés képességét, kiemelje a legfontosabbat és összehasonlítsa. Elősegíti a természet iránti gondoskodó hozzáállást; rögzítési kultúra a munka gyakorlati részének elvégzése során.

Alapfogalmakés feltételek:generatív szervek, virág, edény, kocsány, periant, csésze, corolla, porzó, bibe.

Koncepció: meghatározni egy virágot. Felhívjuk figyelmét, hogy a virág gyakorlatilag egy módosított hajtás. Vegye figyelembe a virág szerkezetét és funkcióit egyedi elemek. Koncepció kialakítása a kétivarú és kétlaki virágokról, valamint az egylaki és kétlaki növényekről. Vegye figyelembe a virágok különböző formáit, és ügyeljen a szimmetriájukra.

Az óra típusa: interaktív.

Az óra felépítése:

I. Szervezési mozzanat.

II. Alapvető ismeretek frissítése.

Mielőtt egy új témára térnénk át, a tanulókat megkérjük, hogy idézzék fel a korábban tanult biológiai fogalmakat.

Beszélgetés:

  • Mi a szaporodás? Nevezze meg a szaporodás főbb típusait!
  • Nevezze meg a „szexuális szaporodás” definíciójának összes ismert szinonimáját!
  • Szerinted miért nevezik generatívnak a szexuális szaporodást?
  • Minden növénynek van virága? Nevezzen meg olyan növényeket, amelyeknek nincs virága!
  • Miből fejlődik a virág?

III. oktatási tevékenységek motivációja.

  • Az első dia megjelenik a médiatáblánTéma: Szexuális szaporodás. A virágok felépítése és változatossága. 9. számú laboratóriumi munka „Virágok szerkezete és változatossága”.
  • Tájékoztatjuk a tanulókat, hogy az óra során az alábbi terv szerint ismerkednek meg az anyaggal (ez fel van írva a táblára):

VIRÁG

4 szimmetria

1 módosítva

hajtás 2 virágszerkezet 3 virágok (növények) osztályozása

  • A téma táblára történő kifejtésével párhuzamosan a tanár szótárszerűen írja le az új kifejezéseket, fogalmakat.

IV. Új anyagok tanulása.

Beszélgetési elemekkel és problémás helyzetek felhasználásával ellátott történet.

Diavetítés a növényeket a virágzás időszakában ábrázoló fényképekről. Klasszikus zene szól. A tanár verset olvas.

Virágok, virágok…. hányan vannak?

És rózsaszín és kék

Mint a lepke vékony száron.

Virágok, virágok…. Mindenhol, mindenhol

Egész nap mosolyognak rám

Élő szivárványt rázni...

Virágok, virágok…. Itt is és itt is

Nevetnek és virágoznak.

A látott anyag megbeszélése. A virágok esztétikai jelentése.

A cseresznyevirág tanulmányozása. Dia „Virágzó cseresznyeág”, „Cseresznyevirág hosszmetszete”.

A tanulókat felkérjük, hogy nyilatkozzanak erről a diagramról (problémahelyzet). 1. számú diajelentkezés.

A tanár kitölti a szótárat: bibe, porzó, szirom, csésze, edény, kocsány.

A 2. számú alkalmazás diájával." Morfológiai szerkezet virág."

A tanár az ilyen oktatásról beszél:

  • Corolla (illesztett, szabad szirmú).
  • Kehely (csuklós, szabadlevelű).
  • Periant: kettős, egyszerű (korolla, csésze).

3. számú diabemutató alkalmazás „Tulipvirág”.

A tanár kitölti a szókincset: corolla, kehely, periant A tanár javasolja, hogy térjünk vissza a virág fő részeinek tanulmányozásához.

A tanár verset olvas.

A virág egész éjjel mézet készített,

Édesszájú méhecske várja a látogatást.

Fogadd el, mondják, de barátként,

Tégy meg egy szívességet

Vidd el ezt a lisztport a szomszédodnak...

A méh viszi, majd

A virág elszáradt, a termés érik.

Problémás helyzet. A tanulókat felkérjük, hogy megvitassák a virágban végbemenő folyamatot. És válaszoljon arra a kérdésre, hogy miért a bibe és a porzó a virág fő része.

Diabemutató 4. sz. melléklet „A porzó és a bibe mikroszkópos szerkezete.”

A tanár kitölti a szótárat: férfi és női ivarsejtek.

Problémás helyzet. Kérjük a tanulókat, hogy foglalják össze az óraterv 2. pontját.

A virágok besorolása:

  • Biszexuális.
  • Azonos neműek.

Az egyivarú virágokkal rendelkező növények a következőkre oszthatók:

  • Egylaki.
  • Kétlaki.

A tanár kitölti a szótárat: biszexuális, azonos nemű, egylaki, kétlaki.

Diabemutató 5. sz. melléklet „Kukorica virágzás közben”

Problémás helyzet. Kérjük a tanulókat, hogy foglalják össze az óraterv 3 pontját.

A virágok szimmetriája:

  • Aktinomorf (cseresznye, almafa...).
  • Zigomorf (borsó, bab...).
  • Aszimmetrikus (gesztenye, kardvirág).

A tanár kitölti a szókincset: aktinomorf, zigomorf, aszimmetrikus.

Az óraterv 4 pontjának összefoglalása.

V. Laboratóriumi munkák végzése.

6. számú melléklet „Utasítási kártya” laboratóriumi munkák elvégzéséhez.

VI. A tanulók tudásának, képességeinek, készségeinek általánosítása, rendszerezése, ellenőrzése.

Játék "Kamilla" (próbálja ki magát).

VEL hátoldal A szirmok a leckében tanult kifejezéseket és fogalmakat tartalmazzák. Arra kérik a tanulókat, hogy felváltva tépjék le a szirmot, és fedjék fel az órán tanult kifejezést vagy fogalmat (az órán kitöltött szótárból).

VII. Házi feladat.

Tanulmányozza a 27. bekezdést, válaszoljon szóban 115-től az 1-7. Készít érdekes tények virágokról.

LABORATÓRIUMI MUNKA 9. sz

TÉMA: A virágok felépítése és változatossága.

CÉL: Miután tanulmányozta az Ön számára javasolt növény virágának szerkezetét, bizonyítsa be, hogy ez szaporítószerv.

BERENDEZÉS ÉS ANYAG:Diakép egy virágról multimédiás táblán, virágos növények herbáriumi gyűjteménye, beltéri és kültéri virágok dísznövények, tankönyv.

ELŐREHALAD:

  1. Vizsgálja meg a virágot. Keresse meg a virág kocsányát, edényét, periantáját és fő részeit.
  2. Számolja meg a csészelevelek, szirmok, porzók és bibék számát.
  3. Határozza meg a periant, a kehely, a korolla típusát!
  4. A tankönyv 97. és 98. ábráinak felhasználásával tanulmányozza a porzó és a bibe mikroszkópos szerkezetét!
  5. Az alábbi terv szerint írja le a tanulmányozott virágot! Ehhez elég hangsúlyozni a virágod jellegzetességét.

JEL

JELLEGZETES

Perianth típus:

1. Egyszerű. 2. Dupla.

Csésze:

1. Elvált. 2. Kompozit

Legyintés:

1. Szabad szirom. 2. Srostnopetalny

Corolla színe:

1. Dim. 2. Fehér. 3. Sárga. 4. Piros.

5. Rózsaszín. 6. Kék. 7. Lila.

Virág szimmetria:

1. Helyes. 2. Rossz.

3. Aszimmetrikus.

Porzók és bibék jelenléte:

1. Biszexuális. 2. Pistillate. 3. Porzós.

Mi van a csomagtartóban:

Mi van a petefészekben:

1. Magok. 2. Pollenszem. 3. Ovula.

KÖVETKEZTETÉS: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. fejezet A flóra sokfélesége

Virág- módosított rövidített hajtás, amely arra szolgál magszaporítás. A virágok mind a szár tetején, mind a levelek hónaljában fejlődnek. Mint minden hajtás, a virág bimbóból fejlődik ki. A virág szárrészét a kocsány és a tartály képviseli, a csészét, a koszorút, a porzót és a bibéket pedig módosult levelek alkotják.

Virág szerkezet

Bármilyen nagy is a környező gyepfajok virágainak változatossága, szerkezetükben hasonlóságok fedezhetők fel (57. ábra). Bibe és porzó- a virág fő részei. Minden porzónak van egy portokja, amelyben a virágpor érik. A portok az izzószálon található. A bibének van egy stigmája, stílusa és petefészke. A bibe egy vagy több módosított levélből áll - karpelák. On belső falak A petefészek egy vagy több petesejteket tartalmaz, amelyekből magok fejlődnek ki. A periantus a porzók és a bibe körül helyezkedik el. A legtöbb növényben a perianth kétféle szórólapból áll. A belső szórólapok az alkotó szirmok legyintés. A külső levelek - csészelevelek - alakulnak ki csésze.

Egyes növényekben (almafa, káposzta) a virág korolla nem összeolvadt szirmokból áll. Másoknál (kristály, kankalin) a szirmok az alsó részen összenőnek egy csővé. Ezért különbséget tesznek a szabad szirmú és az összenőtt szirmú korolla között. Egyes növényeknél (szegfű) a csészelevelek alsó részei csővé nőnek össze. Másoknál (muskátlik) a csészelevelek nem nőnek össze.

A vékony szárat, amelyen a legtöbb növényben a virág ül, hívják gyümölcsszár, és annak felső, kiterjesztett része, amely különböző formákat vehet fel, - tartály.

A kehelyből és corolla-ból álló periantót ún kettős. Az almafáknak, rózsáknak és sok más növénynek van ilyen periantája. Egyes növényekben, főként az egyszikűekben (liliom, tulipán) minden tepal többé-kevésbé egyforma. Ezt a periantot hívják egyszerű. Egyes növényekben az egyszerű perianth tepaljai nagyok és fényesek, például a tulipáné, míg másokban, például egy rózsás növényben, nem feltűnőek. A fűz- és kőrisvirágoknak nincs periantája. Meztelennek hívják.

6. évfolyam

14., 15. sz. laboratóriumi munka

„A virág felépítése és funkciói”

Cél: a virág, mint növényi szaporítószerv felépítésével kapcsolatos ismeretek megszilárdítása.

Felszerelés: természeti tárgyak, növényi virágok makettjei, rajzai.

Munka előrehaladása

1. feladat

    Nézd meg a képet, amely egy virág szerkezetét mutatja (szóróanyag)

    Rajzolj egy képet egy füzetbe, és jelöld meg a virág minden részét.

2. feladat

Vizsgáljunk meg egy álvirágot (vagy rajzot), számoljuk meg a szirmok, csészelevelek, porzók, bibék számát; készíts egy virágképletet, és töltsd ki a táblázatot:

Növény neve

Csészelevelek száma

Szirmok száma

Porzók száma

A mozsártörők száma

Virág formula

3. feladat.

    Milyen virágok láthatók a képen?

4. feladat.

Válaszolj a kérdésekre:

1 Opció

    Határozza meg a virágot.

    Név női szerv virág. Miből áll?

    Mely virágokat nevezzük biszexuálisnak?

    Milyen virágokat nevezünk rendesnek?

    Milyen virágokat nevezünk egylaki virágoknak?

2. lehetőség

    Határozza meg a virágot.

    Név férfi szerv virág. Miből áll?

    Milyen virágokat nevezünk kétlaki virágoknak?

    Milyen virágokat nevezünk szabálytalannak?

    Milyen virágokat nevezünk kétlaki virágoknak?


A virág szerkezete és változatossága.

Virág egy módosított, rövidített hajtás, amely zárvatermő (virágzó) növények szaporodására alkalmas. A virág kizárólagos szerepe annak a ténynek köszönhető, hogy egyesíti az ivartalan és ivaros szaporodás összes folyamatát, miközben alacsonyabb és sok esetben magasabb rendű növények szétesnek. A kétivarú virágban mikro- és megasporogenezis, mikro- és megagametogenezis, beporzás, megtermékenyítés, magvak és termések képződése megy végbe. A virág szerkezeti adottságai lehetővé teszik a fenti funkciók minimális műanyag- és energiaráfordítással való végrehajtását.

Virág szerkezet

A virág egy szárrészből (kocsány és tartály), egy levélrészből (csészelevelek, szirmok) és egy generatív részből (porzó, bibe vagy bibe) áll. A virág csúcspozíciót foglal el, de ugyanakkor a főhajtás tetején vagy az oldalsó hajtás tetején is elhelyezkedhet. A szárhoz kocsány segítségével rögzítik. Ha a kocsány erősen megrövidült vagy hiányzik, a virágot kocsányosnak nevezik (útifű, verbéna, lóhere). A kocsány két (kétszikűben) és egy (egyszikűekben) kis előlevelet - fellevelet is tartalmaz, amelyek gyakran hiányozhatnak. A kocsány felső kitágult részét tartálynak nevezik, amelyen a virág összes szerve található. A tartályban lehet különféle méretekés forma - lapos (pünkösdi rózsa), domború (eper, málna), homorú (mandula), hosszúkás (magnólia). Egyes növényekben a tartály, az integumentum alsó részei és az androecium összeolvadása következtében egy speciális

szerkezet - hipantium. A hipanthium alakja változatos lehet, és néha részt vesz a gyümölcs (cynarrhodium - csipkebogyó, alma) kialakulásában. A Hypanthium a rózsa, egres, szaxifrage és hüvelyes családok képviselőire jellemző.

A virág részeit termékeny vagy szaporodó (porzó, bibe vagy bibe) és steril (környék) részekre osztják. Lepel A perianth a virágnak az a steril része, amely a finomabb porzót és a bibéket védi tepals megkülönböztethető. A kettős periantus zöld levelei csészelevelet alkotnak és csészeleveleknek nevezik, a kettős periantus színes levelei pedig korollat ​​alkotnak és szirmoknak nevezik. A növények túlnyomó többségének kettős periantája van (cseresznye, harang, szegfű). Az egyszerű periant lehet csésze alakú (sóska, répa) vagy (ami gyakrabban fordul elő) corolla alakú ( libahagyma). Néhány fajnál a virág teljesen mentes a körömtől, ezért fedő nélkülinek vagy csupasznak nevezik (fehérszárnyú, fűzfa). és staminode szirmok.

A csészelevél csészelevelekből áll, és a periantus külső körét alkotja. A csészelevelek fő feladata, hogy megvédjék a virág fejlődő részeit virágzás előtt. Néha a corolla teljesen hiányzik vagy nagyon lecsökkent, és a csészelevelek sziromszerű formát vesznek fel, és élénk színűek (például néhány ranunculaceae esetében). A csészelevelek lehetnek egymástól elválasztva vagy összeforrva.

A "Corolla"-ra vonatkozó kérés ide kerül átirányításra; lásd még más jelentéseket is.

A korollat ​​változó számú szirm alkotja, és kört alkot a virágban a csésze mellett. A szirmok eredete a vegetatív levelekhez köthető, de a legtöbb fajnál megvastagodott és kitágult steril porzók. A szirmok alapja közelében néha további struktúrák képződnek, amelyeket összefoglalóan corolla-nak neveznek. A csészelevelekhez hasonlóan a corolla szirmai is a széleken összenőhetnek (összeolvadt szirmú korolla), vagy szabadon maradhatnak (szabadszirmú korolla). A papirusz alcsaládba és a hüvelyesek családjába tartozó növényeken egy speciális, speciális korollatípus - a lepke típusú koszorú - figyelhető meg.

A korolla, általában a virág legláthatóbb része, jobban különbözik a kehelytől nagy méretek, sokféle szín és forma. Általában a corolla hozza létre a virág megjelenését. A corolla szirmainak színét különféle pigmentek határozzák meg: antocianin (rózsaszín, piros, kék, lila), karotinoidok (sárga, narancs, piros), antoklór (citromsárga), antofein (barna). Fehér színű pigmentek hiányával és a fénysugarak visszaverődésével kapcsolatos. Fekete pigment sincs, de nagyon sötét színű színek nagyon sűrített sötétlila és sötétvörös színek.

A virágok aromáját elsősorban illékony anyagok hozzák létre illóolajok, amelyek a szirmok és a periantus levelek felhám sejtjeiben, valamint egyes növényekben - szmoforában (speciális különféle formák szekréciós szövetet tartalmazó mirigyek). A felszabaduló illóolajok általában azonnal elpárolognak.

A corolla szerepe a beporzó rovarok vonzása. Ezen kívül a corolla, tükrözi a spektrum egy részét napsugarak, nappal védi a porzót és a bibéket a túlmelegedéstől, éjszakai zárással pedig kamrát hoznak létre, amely megakadályozza, hogy kihűljenek, vagy a hideg harmat károsítsa őket.

Porzó (androecium)

Porzó – hím reproduktív szerv zárvatermők virága. A porzógyűjteményt androeciumnak nevezik.

A legtöbb botanikus úgy véli, hogy a porzók néhány kihalt gymnosperm módosított mikrosporofiljei.

A porzók száma egy virágban a különböző zárvatermő növények között igen eltérő, egytől (orchideák) több százig (mimózák) terjed. A porzók száma általában állandó egy adott fajnál. Az ugyanabban a virágban található porzók gyakran eltérő szerkezetűek (a porzószálak alakjában vagy hosszában).

A porzók lehetnek szabadok vagy összeolvadtak. Az összenőtt porzócsoportok száma alapján megkülönböztetik különböző típusok androcea: egytestvéri, ha a porzók egy csoportba nőnek össze (csillagfürt, kamélia); difraterális, ha a porzók két csoportra nőnek össze; poligám, ha számos porzó több csoportba nő össze; testvéri – a porzók összeolvadatlanok maradnak.

A porzószál egy izzószálból áll, amelyen keresztül az alsó végén a tartályhoz csatlakozik, a felső végén pedig egy portokból. A portoknak két fele (thecae) ​​van, amelyeket kötőszövet köt össze, amely a filamentum folytatása. Mindegyik fele két fészekre van osztva - két mikrosporangiára. A portokfészkeket néha pollenzsákoknak is nevezik. A portok külsejét hám borítja kutikulával és sztómákkal, majd endotéciumréteg van, aminek köszönhetően a portok kiszáradásakor a fészkek kinyílnak. A középső réteg mélyebbre fut a fiatal portokban. A legbelső réteg, a tapetum sejtjei táplálékul szolgálnak a mikrospórák (mikroporociták) fejlődő anyasejtjeinek. Kifejlett portokban a fészkek közötti válaszfalak leggyakrabban hiányoznak, a tapetum és a középső réteg eltűnik.

Két dolog történik a portokban kritikus folyamat: mikrosporogenezis és mikrogametogenezis. Egyes növényekben (len, gólya) a porzók egy része meddővé válik. Az ilyen meddő porzókat staminodáknak nevezzük. A porzók gyakran nektárként funkcionálnak (áfonya, áfonya, szegfűszeg).

Carpels (gynoecium)

Belső rész A virágot karpelák vagy karpelák foglalják el. Gynoeciumnak nevezzük az egy vagy több bibét képező virág szőnyegeinek gyűjteményét. A bibe a virág leglényegesebb része, amelyből a termés keletkezik.

Úgy gondolják, hogy a karpelák olyan szerkezetek, amelyekben nyomon követhető a levél eredete. Funkcionálisan és morfológiailag azonban nem vegetatív leveleknek, hanem megasporangiumot, azaz megasporofilt hordozó leveleknek felelnek meg. A legtöbb morfológus úgy véli, hogy az evolúció során a lapos és nyitott szárakból hosszirányban hajtogatott (konduplikált) szárak keletkeztek, amelyek azután a széleken összeolvadtak és bibét alkottak. A bibe a virág központi részét foglalja el. Ez egy petefészekből, egy stílusból és egy stigmából áll.