Dvasinių vertybių rūšys. Rusijoje buvo patvirtintas dvasinių ir moralinių vertybių sąrašas

Įklijavimas

Klasės valanda: „Dvasinės vertybės“

Tikslai:

Edukacinis: supažindinkite vaikus su „vertybių“ sąvoka, atskleiskite pagrindines vertybių rūšis iš gyvenimo padėties ir iš jos mokslinis taškas vizija, formuoti vertybių sąrašo idėją, palyginti materialinių ir dvasinių vertybių reikšmę;

Ugdomasis: padėti vaikams suvokti, kas yra tikrasis žmogaus širdies turtas, parodyti kiekvieno vaiko individualumą;

Vystymasis: lavina mąstymą, atmintį, dėmesį, kalbą.

Įranga: projektorius, prezentacija, vokai su kortelėmis, dvi dėžutės, perliukai, atvirutės su žodynu, papuošalai, vaza.

Žodynas: laimė, vertybės, materialus, emocinis, intelektualinis, dvasinis, fizinis.

Pamokos planas:

1. Laiko organizavimas

2. Interaktyvus pokalbis

3. Pagrindinė dalis

4. Apibendrinimas

5. Refleksija

Pamokos eiga:

I.Org.moment:

Mokytojas: Sveiki, mieli vaikinai!

Mokiniai: Sveiki!

II. Interaktyvus pokalbis:

Mokytojas: Mums prasideda dar vieni mokslo metai. Jūs tapote visais metais vyresnis! Šiandien mūsų pirmasis klasės valanda, Norėčiau pakalbėti apie žmogiškąsias vertybes!

Mokytojas: Visada ir visuose kampuose gaublysžmonės norėjo ir nori būti laimingi. Kas tavo manymu yra laimė?

Studentas: Laimė yra tada, kai svajonės pildosi. Laimė, kai šalia yra artimi žmonės. ir tt

Mokytojas: Kiekvienas žmogus Žemėje svajoja apie laimę. Kartais sapnas tampa gyvenimo tikslas kurią žmogus stengiasi įvykdyti, kad jaustųsi laimingas.

Mokiniai: Turite išsikelti sau tikslus ir juos pasiekti.

Pedagogas: Kaip tapti laimingu?

Mokiniai: Stenkitės viską daryti teisingai ir sąžiningai.

Tiesiog mylėk ir būk mylimas.

III. Pagrindinė dalis:

Mokytojas: Jūs viską pasakėte teisingai. Viskas, apie ką kalbėjote, vadinama gyvenimo vertybėmis. Gyvenimo vertybės padeda žmogui tapti laimingam.

Kas, jūsų nuomone, yra vertybės?

Mokiniai: kažkas vertingo žmogui.

Mokytojas: Vertybės yra kažkas svarbaus, reikalingo žmogui. Viskas, ko norite, gali būti vertybė.

Mokytojas: Turiu dvi skrynias. Ką jie deda į skrynias?

Mokiniai: Į krūtinę deda papuošalus ir pinigus.

Mokytojas: Žiūrėk, vienoje skrynioje yra ir papuošalų.

Ką galite įdėti į kitą skrynią? Kokie turtai yra žmogaus širdyje?

Mokiniai: Gerumas. Meilė. Pagarba. Sąžiningumas. Džiaugsmas. Kuklumas.

Mokytojas: Ar galime visas šias vertybes susidėti į savo skrynią?

Mokiniai: Ne

Mokytojas: Kaip manai, kodėl mes įdėjome juos į kitą skrynią?

Mokiniai: Nes mes negalime jų liesti.

Nes tai jausmai, o ne daiktai.

Mokytojas: Tada padarykime tai. Pirmoje skrynioje yra perlų karoliukai. Tegul kiekvienas perlas yra viena iš vertybių, gyvenančių širdyje. Paimu vieną perlą ir įdedu į tuščią skrynią. Tegul tai būna meilė. Kuris iš jūsų nori įdėti perlą?

Mokiniai: (Vaikai ima perlus, įvardija savo gyvenimo vertę, įdeda į skrynią)

Mokytojas: Ar manote, kad mes sudėjome visus žmogaus širdies turtus į skrynią?

Paprašykime savo tėvų, kad jie padėtų mums užpildyti skrynią tomis savybėmis, kurias pamiršome.

Mokytojas: Taigi, mes turime dvi skrynias. Vienuose yra turtas, kurį galime paliesti, o kituose tik pajausti.

Taip žmogus skirsto vertybes į materialines ir dvasines.

Tačiau mokslininkai išskiria 4 grupes.

Intelektinės vertybės yra vertybės, kurios padeda žmogui rasti naujų žinių.

Fizinės vertybės yra viskas, ko reikia žmogaus organizmui.

Emocinis – viskas, kas susiję su žmogaus jausmais.

Dvasinės vertybės yra viskas, kas susiję su žmogaus idėjomis, su jo tikėjimu.

Mokytojas: Kiekvienas ant stalo turi popieriaus lapus, ant kurių surašytos visos vertybės. Kas gali būti priskirta fiziniam turtui?

Mūsų organizmui viso to reikia, todėl šios vertybės vadinamos fizinėmis. Užrašykite juos šalia „fizinės vertybės“.

Studentai: pinigai, sveikata, maistas, pramogos, gera išvaizda, kelionės, atostogos.

Mokytojas: Kita grupė – emocinės vertybės.

Šios vertybės yra susijusios su emocijomis ir jausmais, todėl vadinamos emocinėmis. Be to, išvardinkite juos.

Mokiniai: pagarba, atsakomybė, pagalba, ginčai, meilė, draugystė, susidomėjimas.

Mokytojas: Pasirinkite tris jums svarbiausias vertybes

Kita vertybių grupė yra intelektualinė.

Viskas, kas susiję su naujų žinių ir naujos informacijos gavimu.

Studentai: sudėtingumas, skaitymas, bendravimas, intelektas, planavimas, mokymasis

Mokytojas: Pasirinkite 3 jums svarbiausias vertybes.

Mokytojas: Ir paskutinė grupė– dvasinės vertybės.

Viskas, kas susiję su žmogaus grožiu, siela ir tikėjimu.

Pasirinkite 3 jums svarbiausias vertybes.

Mokiniai: kūryba, laisvė, tikėjimas, tiesa, harmonija.

Mokytojas: Kiek vertybių pasirinkote?

Mokiniai: Pasirinkome 12 vertybių

Mokytojas: Tačiau žmogaus vertybių sąraše gali būti nuo 3 iki 7 vertybių.

Palikite tik būtinas, svarbiausias ir pagrindines vertybes.

Atidžiai peržiūrėkite kiekvieno iš jūsų vertybių sąrašus. Ar gavote tuos pačius sąrašus?

Mokiniai: Ne, kitaip.

Mokytojas: Kodėl manote, kad jie skiriasi?

Mokiniai: Nes mes visi skirtingi.

IV. Rezultatas:

Mokytojas: Taigi, kas yra vertybės?

Studentai: Tai yra kažkas svarbaus, reikalingo žmogui.

Mokytojas: Kaip vadinamos vertybės, kurias galite liesti?

Studentai: juos galima vadinti materialiomis vertybėmis.

Mokytojas: O kaip vertybės, kurios gyvena mūsų širdyse?

Mokiniai: Tai dvasinės vertybės.

Mokytojas: Į kokias 4 grupes galima suskirstyti visas vertybes?

Studentai: Visas vertybes galima suskirstyti į fizines, intelektualias, emocines ir dvasines vertybes.

Mokytojas: Kiek vertybių gali būti įtraukta į „vertybių sąrašą“?

Studentai: vertybių sąraše yra nuo 3 iki 7 reikšmių.

V.Atspindys:

Pedagogas: Kaip šiandien dirbote klasėje?

Mokiniai: Dirbome gerai.

Mokytojas: Dabar papasakokite, kaip jaučiatės, kai atliekate puikų darbą klasėje.

Mokiniai: Linksmi, džiaugsmingi, labai malonūs, šilta širdyje.

Pedagogas: Koks tu esi šiuo metu?

Mokiniai: Saulėje!

Mokytojas: Norėčiau, kad visada būtumėte kaip saulė, kuri suteikia šviesos ir šilumos, kaip tai daro ši didelė saulė. Jo šilumos ir šviesos pakanka kiekvienam iš mūsų.

Iki pasimatymo, saulėtos dienos visiems ir Geros nuotaikos!

Mokiniai: Viso gero!

Dvasinio gyvenimo samprata

Dvasinė sfera atstovauja aukščiausią gyvenimo ir veiklos sritį.

Čia gimsta ir realizuojasi dvasia, dvasingumas; gimsta dvasiniai poreikiai, atsiskleidžia idėjų gamyba ir jų vartojimas. Atsiradęs kaip visuomenės posistemis, dvasinis gyvenimas jį užbaigia iš viršaus.

Dvasinis gyvenimas yra sfera viešasis gyvenimas, siejamas su dvasinių vertybių gamyba ir platinimu, žmogaus dvasinių poreikių tenkinimu.

Visuomenės dvasinio gyvenimo tyrimas turėtų prasidėti nuo svarstymo dvasinius poreikius, ir jie yra ne kas kita, kaip žmonių ir visuomenės poreikis kurti ir įvaldyti dvasines vertybes, t.y. moralinio tobulėjimo, grožio pojūčio patenkinimo, esminio mus supančio pasaulio suvokimo poreikis. Tokiems poreikiams patenkinti formuojasi ir funkcionuoja dvasinės gamybos šaka.

Dvasiniai poreikiai, skirtingai nei materialūs, nėra duoti biologiškai, jie nėra duoti (bent jau savo esme) žmogui nuo gimimo. Individo poreikis įvaldyti kultūros pasaulį jam turi socialinio būtinumo pobūdį, kitaip jis netaps žmogumi. Šis poreikis neatsiranda natūraliai. Jį turi formuoti ir plėtoti individo socialinė aplinka ilgame savo ir.

Dvasinėje (mokslinėje, estetinėje, religinėje) vertybes išreiškia socialinę žmogaus prigimtį, taip pat jo egzistavimo sąlygas. Tai savotiškas atspindys visuomenės sąmonė objektyvios visuomenės raidos tendencijos. Kalbant apie gražų ir bjaurų, gėrį ir blogį, teisingumą, tiesą ir kt. žmonija išreiškia savo požiūrį į tikrovę ir priešpastato ją tam tikrai idealiai visuomenės būklei, kuri turi būti nustatyta.

Dvasinė gamyba

Dvasinė gamyba- sąmonės kūrimas specialia socialine forma, kurią atlieka specializuotos žmonių grupės, profesionaliai užsiimančios kvalifikuotu protiniu darbu. Dvasinės gamybos rezultatas – idėjos, teorijos, dvasinės vertybės, galiausiai – pats žmogus.

Svarbiausias dvasinės gamybos funkcija yra dvasinė veikla, kuria siekiama tobulinti visas kitas visuomenės sferas (ekonominę, politinę, socialinę). Dvasinės gamybos procesas bus baigtas, kai jo produktas pasieks vartotoją. Svarbu turi tokią dvasinės gamybos funkciją kaip viešosios nuomonės formavimas.

Kokia dvasinės gamybos specifika, jos skirtumas nuo materialinės? Visų pirma, jo galutinis produktas yra idealus darinys, turintis daugybę teigiamų savybių. Pagrindinis iš jų yra universalus jų vartojimo pobūdis. Nėra dvasinės vertybės, kuri idealiu atveju nebūtų kiekvieno nuosavybė. Materialinių prekių kiekis ribotas. Kaip daugiau žmonių jie tvirtinami, tuo mažiau kiekvienas turi dalintis. Su dvasine nauda viskas yra kitaip - nuo vartojimo jie nemažėja. Priešingai: kuo daugiau žmonių įvaldo dvasines vertybes, tuo didesnė tikimybė, kad jos padidės.

Žmogaus dvasingumas

Žmogaus dvasingumas

Dvasingumas- žmogaus psichikos savybė, kurią sudaro moralinių ir intelektualinių interesų vyravimas prieš materialinius. Dvasiškai turtingam žmogui būdinga aukšta kultūra, pasirengimas atsidavimui ir saviugdai. Jo dvasiniai poreikiai skatina jį susimąstyti apie amžinąsias egzistencijos vertybes, gyvenimo prasmę. Dvasingumas yra žmogaus atsakomybė už save, savo veiksmus ir savo Tėvynės likimą.

Dvasinį visuomenės gyvenimą formuoja tokie principai kaip moralinis, pažintinis ir estetinis. Šie principai skatina moralę ir mokslą, meną ir kūrybą. Dvasinis žmogaus ir visuomenės gyvenimas atitinka tai dvasinės veiklos rūšys, kaip religinis, mokslinis, kūrybingas. Šios veiklos rūšys atitinka trys idealios vertybės ko žmogus siekia:

  • tiesa yra adekvatus subjekto tikrovės atspindys, jos atkūrimas tokios, kokia ji yra išorėje ir nepriklausomai nuo sąmonės;
  • gėris yra bendra vertinamoji sąvoka, reiškianti teigiamą žmogaus veiklos aspektą, blogio priešingybę;
  • grožis – tai visuma savybių, kurios teikia malonumą žmogaus akims ir ausims.

Žmogus savo išsilavinimu ir auklėjimu vadovaujasi įvairiomis ankstesnių kartų sukurtomis vertybėmis. Tikrasis žmogaus turtas slypi jo dvasiniame pasaulyje.

Rusijos dvasingumas

Rusijos visuomenėje in Pastaruoju metu Deja, mintis, kad žmogus turtingas tik turėdamas dideli pinigai, vasarnamiai, automobiliai - vienu žodžiu, materialinės vertybės. Tai gili ir tragiška klaida. Kartai, kuri gyvena tik materialiniais interesais, siekia tik naudos ir dėl to praranda gyvenimo prasmę, gresia didelis praradimo kaip vertybės pavojus. Žmogus tikrai turtingas tik savo žiniomis, dvasinėmis vertybėmis, kultūra. Žmogui natūraliai svarbi kasdienybė, buitis. Bet jei visi norai apsiriboja tuo, galite prarasti savo šaknis, būties pagrindą. Pagal tai, kaip glaudžiai žmogus yra susijęs su dvasine kultūra, galima spręsti apie jo sielos ir intelekto turtingumą, gebėjimą generuoti naujas idėjas, ginti tiesą, gėrį ir grožį. Būtent kultūros pagalba formuojasi saviti, nepakartojami bruožai.

Dvasinės vertybės apima socialinius idealus, nuostatas ir vertinimus, normas ir draudimus, tikslus ir projektus, etalonus ir standartus, veiksmų principus, išreikštus normatyvinėmis idėjomis apie gėrį, gėrį ir blogį, gražų ir bjaurų, teisingą ir nesąžiningą, legalus ir neteisėtas, apie istorijos prasmę ir žmogaus paskirtį ir kt. Jei objektyvios vertybės veikia kaip žmogaus poreikių ir interesų objektai, tai sąmonės vertybės atlieka dvejopą funkciją: yra savarankiška vertybių sfera ir objektyvių vertybių vertinimo pagrindas, kriterijus.

Ideali vertybių egzistavimo forma realizuojama kaip sąmoningos idėjos apie tobulumą, apie tai, kas tinkama ir būtina, arba kaip nesąmoningi polinkiai, pageidavimai, troškimai ir siekiai. Idėjos apie tobulumą gali būti realizuojamos arba konkrečia, jusline, vaizdine tam tikro standarto, standarto, idealo forma (pavyzdžiui, estetinėje veikloje), arba įkūnytos kalbos priemonėmis.

Dvasinės vertybės yra nevienalytės savo turiniu, funkcijomis ir jų įgyvendinimo reikalavimų pobūdžiu. Egzistuoja visa klasė reglamentų, kurie griežtai programuoja veiklos tikslus ir metodus. Tai standartai, taisyklės, kanonai, standartai. Lankstesnis, atstovaujantis pakankamai laisvės įgyvendinant vertybes – normas, skonį, idealus, tarnaujantis kaip kultūros algoritmas. Norma – tai veiklos optimalumo ir tikslingumo idėja, kurią lemia vienodos ir stabilios sąlygos. Normoms priskiriama: veiksmų vienodumo forma (kintamoji); kitų elgesio variantų draudimas; geriausias variantas veiksmas tam tikromis socialinėmis sąlygomis (pavyzdys); asmenų elgesio įvertinimas (kartais kai kurių sankcijų forma), perspėjimas dėl galimų nukrypimų nuo normos. Norminis reguliavimas persmelkia visą žmogaus veiklos ir santykių sistemą. Socialinių normų įgyvendinimo sąlyga – jų sustiprinimo sistema, suponuojanti visuomenės pritarimą ar pasmerkimą veikai, tam tikras sankcijas asmeniui, kuris savo veikloje privalo laikytis normos. Taigi, kartu su poreikių suvokimu (kurie, kaip jau minėjome, gali būti adekvatūs arba neadekvatūs), yra suvokiamas jų ryšys su socialinės normos. Nors normos kyla kaip priemonė įtvirtinti socialinės praktikos patikrintus ir gyvenimo patikrintus veiklos metodus, tačiau jos gali nuo jos atsilikti, būti draudimų ir nuostatų, jau pasenusių ir trukdančių laisvai individo savirealizacijai, nešėjos, trukdo socialinei pažangai. Pavyzdžiui, tradicinė bendruomeninė žemėnauda Rusijoje, kuri buvo ekonomiškai ir socialiai pagrįsta ankstyvaisiais mūsų šalies istorijos tarpsniais, prarado ekonominį pagrįstumą ir yra kliūtis plėtoti agrarinius santykius dabartiniame etape. Nepaisant to, tam tikros mūsų visuomenės dalies (pavyzdžiui, kazokų) sąmonėje ji saugoma kaip kažkokia nepajudinama vertybė.

Idealas yra aukščiausio tobulumo lygio idėja, dvasinė žmogaus poreikio tvarkyti, tobulėti, harmonizuoti santykius tarp žmogaus ir gamtos, žmogaus ir žmogaus, individo ir visuomenės išraiška. Idealas atlieka reguliavimo funkciją, jis tarnauja kaip vektorius, leidžiantis nustatyti strateginius tikslus, kurių įgyvendinimui žmogus yra pasirengęs skirti savo gyvenimą. Ar tikrai įmanoma pasiekti idealą? Daugelis mąstytojų į šį klausimą atsakė neigiamai: idealas kaip tobulumo ir išbaigtumo įvaizdis neturi analogo empiriškai stebimoje tikrovėje, jis pasirodo sąmonėje kaip transcendentalumo, anapusybės simbolis. Nepaisant to, idealas yra koncentruota dvasinių vertybių išraiška. Dvasinė yra aukščiausių vertybių, susijusių su gyvenimo prasme ir žmogaus tikslais, sfera.

Žmogaus dvasingumas apima tris pagrindinius principus: pažintinį, moralinį ir estetinį. Jie atitinka tris dvasinių kūrėjų tipus: išminčius (žinantis, žinantis), teisusis (šventasis) ir menininkas. Šių principų esmė yra moralė. Jeigu žinojimas duoda mums tiesą ir parodo kelią, tai moralinis principas suponuoja žmogaus gebėjimą ir poreikį peržengti savo egoistinio „aš“ ribas ir aktyviai teigti gėrį.

Dvasinių vertybių ypatumas yra tas, kad jos turi neutilitarinį ir neinstrumentinį pobūdį: jos netarnauja niekam kitam, priešingai, visa kita yra subordinuota ir įgyja prasmę tik aukštesnių vertybių kontekste, ryšyje su jų patvirtinimu. Aukščiausių vertybių bruožas yra ir tai, kad jos sudaro tam tikrų žmonių kultūros šerdį, esminius žmonių santykius ir poreikius: visuotines (taika, žmonijos gyvenimas), bendravimo vertybes (draugystė, meilė, pasitikėjimas, šeima), socialinės vertybės (socialinio teisingumo idėjos, laisvė, žmogaus teisės ir kt.), gyvenimo būdo vertybės, asmeninis savęs patvirtinimas. Aukščiausios vertybės realizuojamos begalinėje pasirinkimo situacijų įvairovėje.

Taigi vertybių samprata yra neatsiejama nuo asmens dvasinio pasaulio. Jei protas, racionalumas, žinojimas yra svarbiausi sąmonės komponentai, be kurių neįmanoma tikslinga žmogaus veikla, tai dvasingumas, besiformuojantis šiuo pagrindu, reiškia tas vertybes, kurios yra susijusios su žmogaus gyvenimo prasme, vienaip. ar kitas, sprendžiantis klausimą dėl savo gyvenimo kelio ir tikslų pasirinkimo bei jų veiklos prasmės ir priemonių jiems pasiekti.

  • Kas yra dvasinės vertybės?
  • Ar egzistuoja visuotinės dvasinės vertybės?
  • Kokios yra Rusijos žmonių dvasinės vertybės?

Dvasinės vertybės: pareiga, orumas, garbė, teisingumas, ištikimybė Tėvynei, priesaika, žmonių pergalės. Be šių ir daugelio kitų čia neišvardintų dvasinių vertybių pavyzdžių XXI amžiaus visuomenė negali normaliai egzistuoti. Todėl kiekviena tauta savo dvasines vertybes puoselėja kaip akies vyzdį.

Žmogiškosios vertybės

Kas yra vertybės? Tai yra tie dvasiniai ir materialūs pasaulio reiškiniai, kurie yra svarbiausi žmonėms.

5 klasėje jau buvote supažindintas su šeimos vertybėmis. Yra vertybių, kurios svarbios visais laikais ir visoms tautoms. Jie gali būti vadinami universaliais. Visuotinės žmogaus vertybės yra labiausiai Bendrieji reikalavimai bet kuriai kultūrai priklausančio žmogaus elgesiui. Tokios vertės apima:

  • tiesa,
  • Laisvė,
  • teisingumas,
  • grožis,
  • Gerai,
  • Meilė,
  • nauda,
  • išsaugoti žmogaus gyvybę,
  • pripažinti piliečio teises ir laisves,
  • griežtas visų mizantropijos formų pasmerkimas,
  • aplinkos apsauga,
  • neprievartos, kaip žmogaus visuomenės gyvenimo pagrindo, tvirtinimas.

Žmogus nori būti mylimas ir jaučia vidinį poreikį mylėti kitus. Todėl suvokimas, kad yra užuojauta, gerumas ir meilė, pareigos, laisvės ir teisingumo jausmas, galiausiai lemia jo veiksmus. Taip pat ir su tautomis. Jei žmonės nori, kad būtų gerbiama jų istorija, dvasinės vertybės, moralinis orumas, jie patys turi žinoti ir vertinti savo istoriją, rūpintis savo dvasinėmis vertybėmis.

Vertybes istorijos bėgyje kuria patys žmonės. Žmonės gina ir kovoja už juos.

Rusijos žmonių dvasinės vertybės

Kiekvienais metais gegužės 9 d. Rusijos žmonės švenčia Pergalės dieną – šventę, kurios žmonės nusipelnė mokėdami už ją milijonais savo tėvų, motinų ir senelių gyvybių. Jie atnešė mums laisvę, suteikė galimybę didžiuotis savo Tėvyne ir būti laikomi didele tauta.

Kaip jūsų šeima švenčia Pergalės dieną?

Visi arba didžioji dauguma karų ginkluoti konfliktai, revoliucijos žmonijos istorijoje įvyko vardan dvasinių vertybių. Socialinės revoliucijos – dėl teisingumo ir lygybės, išsivadavimo karai- dėl laisvės ir pan. Netgi tarpasmeniniai konfliktai užsidegti, nes kažkas laikė save įžeistais.

Tačiau kartais kyla vertybių konfliktas. Kai kurios vertybės gali prieštarauti kitoms, nors abi yra vienodai pripažįstamos kaip neatimamos elgesio normos. Pavyzdžiui, religingas ir patriotiškas: tikinčiajam, šventai besilaikančiam normos „nežudyk“, siūloma eiti į frontą ir žudyti priešus.

    Papildoma literatūra
    Žmogaus gyvybė yra didžiausia vertybė.
    Mūsų šalyje problema mirties bausmė.
    Ar galima atimti iš žmogaus svarbiausią vertybę – gyvybę, jei jis atėmė gyvybę kitam žmogui? Klausimas yra giliai moralinis ir dvasinis. Taigi paaiškėjo, kad daugiau nei 80% rusų, remiantis sociologiniais tyrimais, pasisakė už mirties bausmės išlaikymą. Stačiatikių bažnyčia pasisakė prieš jo naudojimą, manydamas, kad jei Dievas davė žmogui gyvybę, tai tik jis turi teisę ją atimti. Politikų nuomonės išsiskyrė: vieni pasisakė prieš mirties bausmės taikymą mūsų šalyje, kiti palaikė ją kaip priemonę palaikyti tvarką visuomenėje ir kovoti su nusikalstamumu.
    Šiuo metu mirties bausmė Rusijoje oficialiai nepanaikinta (šios rūšies bausmė yra numatyta Rusijos Federacijos baudžiamajame kodekse), tačiau mirties bausmės neįgyvendinamos. Mirties bausmę pakeičia ilgalaikis, iki gyvos galvos, įkalinimas.

Kieno nuomone mirties bausmės klausimu laikotės jūs? Pateikite savo atsakymo priežastis.

Rusijos Federacija yra daugianacionalinė šalis, kurioje gyvena daugiau nei 180 tautų atstovai. skirtingos religijos ir kalba daugiau nei 230 kalbų ir tarmių. Būtent kalbų ir kultūrų įvairovė yra Rusijos dvasinis turtas. Kiekviena Rusijoje gyvenanti tauta turi unikalių papročių, tradicijų ir vertybių, siekiančių šimtmečius.

Religinės vertybės išreiškia dvasines ir moralines žmonių vertybes ir deda visuomenės moralės pagrindus.

Religija moko doro gyvenimo, žmogiškumo, broliškumo, dvasingumo, gyvenimo pagal sąžinės reikalavimus ir moralės dėsniai. Ypatingą vietą dvasiniame ir moraliniame šalies vystymesi užima stačiatikybė, kaip labiausiai mūsų šalyje paplitusi religija.

Reikėtų prisiminti, kad visas religijas vienija pagrindinis dalykas: nuo amžiaus iki amžiaus jos moko žmones sąžiningumo, padorumo, pagarbos kitiems, tarpusavio supratimo ir sunkaus darbo.

Didžiausią įtaką žmogui daro šeima.

    Protinga mintis
    „Meilė tėvams yra visų dorybių pagrindas“. Ciceronas, senovės Romos oratorius

Dvasinės Rusijos žmonių vertybės yra šeima, sąžiningas darbas, savitarpio pagalba, religinis tikėjimas, tautinės tradicijos, meilė Tėvynei, jos istorijai, jos žmonėms, patriotizmas, pasirengimas kovoti su blogiu, atėjimas į pagalbą. silpni ir nuskriausti. Tai amžinos vertybės Rusijos visuomenė, kuris paskatino dirbti ir pasistengti geriausiems Rusijos sūnums – Aleksandrui Nevskiui, Dmitrijui Donskojui, Sergijui iš Radonežo, Petrui I, Michailui Lomonosovui, Aleksandrui Suvorovui, Dmitrijui Mendelejevui, Georgijui Žukovui, Jurijui Gagarinui ir daugeliui kitų.

    Apibendrinkime
    Kiekviena tauta turi dvasines vertybes – moralinį socialinio gyvenimo pagrindą, raktą į jos istorines sėkmę ir ekonominius pasiekimus. Juos turi ir Rusijos žmonės. Jie apima dvi vertybių kategorijas - universaliąsias, pasaulio bendruomenės priimtas ir istoriškai paveldėtas, atspindinčias nacionalinis charakterisžmonių.

    Pagrindiniai terminai ir sąvokos
    Dvasinės vertybės.

Pasitikrink savo žinias

  1. Paaiškinkite sąvokos „dvasinės vertybės“ reikšmę.
  2. Kas yra „visuotinės dvasinės vertybės“? Pateikite pavyzdžių.
  3. Išvardykite Rusijos žmonių dvasines vertybes.
  4. Kokį vaidmenį religija atlieka formuojant žmonių dvasines vertybes?
  5. Ar galite vadinti save Rusijos žmonių dvasinių vertybių šalininku? Pagrįskite savo atsakymą.
  6. Ar sutinkate su nuomone, kad šeima yra viena pagrindinių visuomenės vertybių? Pagrįskite savo atsakymą.
  7. Kaip vienas su kitu susiję du socialiniai reiškiniai – Pergalės diena ir istorinė atmintisžmonių?

Seminaras

  1. Stebėkite gyvenimą aplink jus. Kokiuose žmonių veiksmuose pasireiškia Rusijos žmonių dvasinės vertybės?
  2. Apie kokias dvasines vertybes kalba šios liaudies patarlės?
    „Gerbti savo tėvą ir motiną reiškia nepažinti sielvarto“, „Medis laikosi kartu su šaknimis, bet žmogus yra šeima“, „Jei neturi draugo, tai ieškok jo, bet jei tu surask jį, rūpinkis juo“, „Nusk pats, bet padėk savo draugui“, „Mokykis gerai, taip blogai“ tai neateis į galvą“. Tęskite patarlių apie dvasines vertybes sąrašą.

Kiekvienas kultūringas ir išsilavinęs žmogus žino, kas yra ypač vertinga tiek jo, tiek visos visuomenės gyvenime. Žodis „vertė“ yra panašus į sąvoką „kaina“. Daugeliui žmonių kyla tokios asociacijos: vertė yra kažkas, kas turi tam tikrą kainą. Todėl net ir vaikui nereikia aiškinti, kokios vertybės yra žmogaus gyvenime.

Vertybių savybės

Bet kuri vertybė turi keletą savybių, dėl kurių ji tikrai tokia. Tai yra objekto svarba, nauda, ​​reikšmė. Kuo jie didesni, tuo didesnė jų vertė. Pavyzdžiui, paimkime paprastą šaukštą. Jei jis nėra pagamintas iš sidabro, jis turi mažesnę materialinę vertę. Tačiau be šaukšto sriubos nevalgysi, todėl ji labai vertinga per pietus. Iš to darome išvadą, kad vertė yra susieta su situacija, laiku ir vieta. Kad būtų aiškiau, kokia vertė priklauso nuo vietovės, apsvarstykite grynas vanduo. Didelės upės krantuose jo vertė nedidelė, nes jos labai daug. O dykumoje vandens vertė nepaprastai išauga!

Kultūrinės vertybės

Kultūros vertybės taip pat labai stipriai susijusios su vietove, tiksliau – su šalimi, kurioje jos gimė. Todėl kiekviena valstybė savo teisės aktais tiksliai apibrėžia, kas yra kultūros vertybės, kas joms taikoma, kaip jas galima eksponuoti, parduoti ir pan. Kultūros vertybės apima meno kūrinius, architektūrą ir skulptūrą. Tai taip pat apima antikos, antikos, poezijos, literatūros, tapybos ir kitus objektus. Net bet koks mokslas ir jo pasiekimai yra kultūriškai vertingi. Diskutuojant apie tai, kas susiję su vertybėmis, negalima nepastebėti labai egzistuojančių reiškinių trumpam laikui– spektakliai, spektakliai, šou, choreografija ir baletas, taip pat kinas ir animacija. Taip pat galite paaiškinti, kas yra kultūros vertybės. Viskas, kam sukurta dvasinis tobulėjimasžmogaus, yra kultūrinė vertė. Pavyzdžiui, ikonos buvo sukurtos dvasiniam nušvitimui. Jie, net ir šiuolaikiniai, turi didelę kultūrinę vertę. Puškino knygos visada bus kultūrinės vertės. Bet kaip su autorių knygomis, kurios pasirodo parduotuvių lentynose ir po mėnesio net tos lentynos apie jas pamiršta? Jie niekada nebus vertingi.

Materialinės vertybės

Paprastas žmogus puikiai supranta, kas yra materialinės vertybės. Tai viskas, kas priklauso tam tikram asmeniui. Prisimeni filme „Ivanas Vasilichas keičia profesiją“? „Zomšinė striukė – trys, importuotas magnetofonas – trys“. Tai yra Shpako materialinis turtas. Kiekvienas turi savo. Butas, automobilis, viskas, kas buvo pirkta buto viduje, drabužiai, avalynė, visa tai galioja materialinės vertybės asmuo. Valstybės materialinis turtas apima gamyklas, gamyklas, pastatus ir naudingąsias iškasenas, išgaunamas valstybinės žemės gilumoje. Bet kas yra pati žemė, vanduo, upės, jūros, pievos, miškai, fosilijos? tai - Gamtos turtai, kurie taip pat susiję su materialiniais.

Dvasinės vertybės

Dvasinės vertybės yra ypač svarbios žmogui kaip individui. Tai gerumas, meilė, užuojauta, pasiaukojimas, pagarba, tikėjimas geriausiu, taip pat Dievu tikintiesiems - visa tai yra dvasinės vertybės, be kurių žmogus negali gyventi. Jie atveda jį harmoningus santykius su kitais, įprasmink jo gyvenimą. Nei viena gyva būtybė nebegali suprasti, kas yra dvasinės vertybės. Tai yra gražiausia, ką žmogus turi. Tie, kurie jų netenka, atsiduria arba į teisiamųjų suolą, arba yra visuomenės atstumtieji.