Osztályóra Kuban neve témában (5. osztály). Egységes összkubai óra „Kuban neve”

Homlokzati festékek típusai

Az összkubai osztályóra forgatókönyve 8. osztályban

Tantermi tanár: Dolga Olga Konstantinovna

Cél: a tanulókban a hazaszeretet, a szeretet érzését keltve Szülőföld, gondos és áhítatos hozzáállás Krasznodar régió múltjához, dicsőséges történelméhez, a Kuban dicsőítő emberek iránti büszkeség érzése.

Felszerelés: multimédia, kiállítás kubai költők és írók könyveiből, a régió szimbólumaiból, diákok rajzaiból, egy kubai iskolás naplója.

Az óra menete:

    Tanári megnyitó beszéd, heurisztikus beszélgetés:

Itt vannak - az utolsó oldalak -
és az egész Kuban ott áll előtted.
Látod, hogyan aranylik a búza,
hallod, ahogy a szörf eléri a partot...
És még ha nem is származol innen,
Ha egyszer ellátogat hozzánk, megérti
milyen természetről híres tavaszi földünk,
milyen szépség különösen jó.
Régiónk kertekben és gabonában gazdag.
Cementet és olajat ad az anyaországnak...
De Kuban legértékesebb fővárosa az
egyszerű és szerény dolgozó emberek.

Viktor Podkopaev

Ezek a sorok határtalan kubai szeretetet tartalmaznak, amelyet honfitársaink dicsőítenek és dolgoznak kis hazánk javára.

Ma pedig arra hívlak benneteket, hogy emlékezzenek meg dicsőséges kubani szülőföldünk múltjáról, beszélgessetek a jelenről, lépjenek kapcsolatba a jövővel... Természetesen a mai órán azokról az emberekről fogunk beszélni, akik Kubant dicsőítették. Hiszen a hagyományos egységes összkubai osztályóra témája a „KUBAN NÉVE”.

Ebben pedig segítségünkre lesz az EGY KUBAI ISKOLÁS NAPLÓJA.

Srácok, mit tudtok a krasznodari régió szimbólumairól?

Javaslom, hogy nyissa ki a napló légylevelét, és figyeljen vidékünk szimbolikájára (a standon is).

Mit tud mondani Krasznodar régió címeréről?
- Mit tud a Krasznodar Terület zászlajának színszimbolikájáról?

DIÁK ÜZENETE KONSTANTIN OBRAZTSOVRÓL

(MINDEN ÜZENETET A DIÁKOK A KUBAI ISKOLÁSOK KÜLÖNBÖZŐ TERMÉKEIBŐL ÁTVITTEK)

Ez az első név, amely dicsőítette vidékünket.

Ön szerint miből áll egy jó és dicső név, amelyről nemzedékről nemzedékre beszélnek?

Természetesen vidékünk hősi neveinek és eseményeinek történetéből.

Mi a neve Kubannak? Hazafias. Munkaerő. Harc. Kuban lelki neve.

    Az óra fő része:

Régiónk kialakulásához vezető út hosszú és nehéz volt. Ez egy egész szalag a saját eseményeivel és hőseivel. Szóval, kirándulás a kozák vidék múltjába, a huszadik század elejére...

Kuban erős, fejlődő külváros Orosz Birodalom. Az állam gerincét a kozákok alkotják, igazi harcosok és munkások.

Srácok, melyikre emlékeztek a dicső kozákok közül? (A diákok azt válaszolják, hogy emlékezniük kell Anton Holovatyra, Zakhar Chapegára, Savva Belyre).

DIÁK ÜZENET

A huszadik század elején Kuban gazdagsága a történészek szerint nyilvánvaló: végtelen mezők. Ebben az időben építkeznek tengeri kikötők, jelennek meg vasutak. A forradalom és a polgárháború azonban testvérgyilkos csatába keverte a régiót, megfordította békés kegyelmi életét, és komoly próbatétel elé állította a kozákokat.

Után polgárháború Kuban szovjet lesz, épít új élet, sikereket ér el, legyőzi a nehézségeket.

Srácok, emlékszel, mikor alakult régiónk?

Folytassuk idővonalunkat... 1942 nyarán a nácik megszállták térségünk területét. A kubaiak hősiesen védték az országot és szülőföldjüket. 1943 őszén a németeket kiűzték Kuba földjéről. Ezekről a nehéz évekről könyvekből és dicső honfitársaik emlékirataiból tudunk.

Srácok, melyik hősök - kubai emberek a Nagy korából Honvédő Háború Tudod? (BREUS STEPAN LAVRENTIEVICS, VLADIMIR IVANOVICS GRETSZKIJ, LIPUNOV VASILJ GEORGIJEVICS, IVAN TROFIMOVICS EREMENKO, SAVICKIJ EVGENIJJAKOVLEVICS stb.)

Dédapáid is ezek közé a hősök közé tartoztak.

TANULÓI ÜZENETEK.

Kuban felszabadításának első napjaitól kezdve elkezdték helyreállítani az elpusztult gazdaságot.

Évek teltek el. Kubanunk termékeny, nagylelkű, virágzó föld lett. A modern gyönyörű városok, széles mezők, mély folyók, magas hegyek ismert messze a régió határain túl. És mennyien dicsőítették vidékünket! Kozákok, katonaságok, tudósok, sportolók, művészek, munkások Mezőgazdaságés még űrhajósok is...

DIÁK ÜZENETE.

Srácok, szerintetek ki dicsőíti ma Kubanunkat? Lehet, hogy ezek az emberek mellettünk, a mi Pavlovszkaja falunkban élnek? (A diákok válaszolnak).

Nem szabad elfelejteni, hogy 2014-ben a szocsi város Krasznodar területe adott otthont a téli olimpia résztvevőinek. Ez egy újabb dicsőséges oldal volt Kuban történetében, mert megjelentek fiatal hősei . A riói olimpiai játékokon pedig a krasznodari régiót képviselő 20 sportoló versenyzett.

DIÁK ÜZENETE.

Ma megpróbáltuk megalkotni Kuban portréját névben híres emberek. Ez visszhangozza a történelmet és a modernitást, a múltat, amelyre büszkék vagyunk, és a jelent, amelyet létrehozunk.

Szerinted tudnunk kell Kuban nevét? (gyerekek véleménye).

Kollektív projekt:

Srácok, ebben az évben a régió több területen is otthont ad a „Kuban neve” kampánynak:

1." Fiatal név Kuban".

2. „Kuban hazafias neve.”

3. „Kuban munkás neve.”

4. „Kuban harcos neve.”

5. „Kuban spirituális neve.”

Te is részt vehetsz ebben az akcióban, és leadhatod voksod Kuban hősére, aki szerinted dicsőítette Szülőföldünket.

13-14 éves vagy... És a jövőben képes leszel Kubant dicsőíteni? Hogyan? (diákok válaszai).

Mi kell ehhez? (tanulók válaszai)

Elérni magas eredményeket Ahhoz, hogy kora hősévé váljon, valószínűleg célokat, célkitűzéseket kell kitűznie, és akkor megjön az eredmény. Azt javaslom, hogy ma készítsen Kuban szimbólumát - egy napraforgót (minden gyermek a napraforgó közepére írja a nevét, egyetlen napraforgómező van összeállítva - Kuban neve). A gyerekek minden napraforgósziromra felírnak javaslatokat arról, mit kell tenniük Kuban dicsőítéséhez.

És rajtunk múlik, milyen lesz holnap a gyönyörű földünk. Mindannyiunk neve dicsőítheti otthonunkat, otthoni utcánkat, falunkat, de akár az egész krasznodari vidéket is. Végül is az Ön mai munkája - jó tanulás, szeretteik és rászoruló emberek segítése, sporttevékenység, erős barátság - hozzájárul Krasznodar régió jövőjéhez.

Utolsó szó:

1. előadó: Mindannyian örökösei vagyunk gyönyörű kubai földünknek: történelmének, kultúrájának, mindazoknak a felbecsülhetetlen értékű gazdagságnak, amelyet idősebb generációk teremtettek.

2- előadó: Nem véletlenül nevezik Kubant Oroszország gyöngyszemének. Földje bőséges és termékeny, népi kultúrája egyedi és eredeti, a kubaiak katonai és munkás bravúrjai pedig dicsőségesek.

3- előadó: Nekünk, örökösöknek gondosan meg kell őriznünk a nagylelkű mezőket és réteket, a hangzatos kozák dalokat, a kubai munkások és védők emlékét.

4- előadó: Gyarapítanunk kell szülőföldünk gazdagságát és csodálatos hagyományait, dolgoznunk kell a szántóföldeken és a gyárakban, javítanunk kell a tudományos felfedezéseken, verseket és dalokat kell írnunk szülőföldünkről.

Tanár: Nagyon kevés év telik el, és büszkén mondod majd: „Oroszország állampolgára vagyok.” Aztán nem kevésbé büszkén tedd hozzá: „Kuban szülötte vagyok.”

1. dia

A tanár készítette és vezeti általános osztályok MAOU 4. számú középiskola, Kurganinsk Kochetkova E.G.
Egyesült All-Kuban Tanterem óra a témában: "Kuban neve"
2016.09.01
Szülőföldem!.. Kertjeid és szántóid, hegyláncai, tengerek szürke távolsága... Ha ott lennél, élnénk nagylelkűségedtől és örömödtől. Varabbas Iván

2. dia

Az óra célja: Kuban hazafiainak nevelése történelmi események és személyiségek, hősök példáival modern élet régióban, fejlesztve a Kuban múltjának és jelenének jelenségei és eseményei közötti történelmi kapcsolat nyomon követésének képességét. Nevelni a hazaszeretet érzését, a hazával és honfitársaival kapcsolatos büszkeség érzését. Ismertesse meg a tanulókkal Ivan Varavs kubai költő munkásságát.

3. dia

Tanár: Srácok! Ma örömteli ünnepünk van - az első tanítási nap. Boldog ünnepet neked! A Tudás Napja! Ez az ünnep mindenki számára. Nincs olyan ember hazánkban, akit ez ne érintene. Elmúltak a boldog ünnepek és összegyűltünk az osztályunkban. A nyár folyamán pihentél, felnőttél, megerősödtél és készen állsz az új tanévre. Minden év szeptember 1-jén országunk különböző pontjain fiúk és lányok milliói járnak iskolába, és kezdik és folytatják útjukat a tudás földje felé. Kubanban több mint 1000 iskola működik. Több mint félmillió gyerek tanul ott. Ma az egész régiónkban az első leckét minden diák számára megtartják - állampolgárság és hazaszeretet lecke: „Kuban neve”.
Egy diák felolvassa I. Barabás versét

4. dia

Kuban a közös otthonunk
Szeretlek, napfényes kiterjedésem, Egyedülálló legendám: A kék hegyek elsöprő táborai, A sárguló Kuban szürke távolsága. Egy nádtető alatt nőttem fel, letűnt nemzedékek útjait gyűjtve. És ebben az életben nincs feledékenységem gondolataidból, dalaidból és aggodalmaidból. I. Varabbas

5. dia

Szülőföld, Oroszország, őshonos természet - ezek a szavak elválaszthatatlanok. A hazád iránti szeretet lehetetlen a hazád természete iránti szeretet nélkül. Régiónk különleges, neve Kuban.
Valószínűleg mindenkinek a világon van egy kedvenc szeglete a földön. A föld kedvenc zugát kis hazának hívják. A szülőföld az a hely, ahol születtem, élek, fejlődtem, és hazám polgára lettem. A szülőföldem a népem története, melyhez családom története kapcsolódik. A szülőföld ad az embernek gyökereket, nyelvet, műveltséget, világnézetet. A szülőföld iránti szeretet ugyanaz, mint egy ház, utca, környék szeretete, csak egy kicsit tágabb.

6. dia

Kuban sok tehetséges és híres embert nevelt fel. Vannak, akik verseket írnak földünket dicsőítve, mások a mezőkön és a kerteken dolgoznak, példátlan termést gyűjtenek, mások gyönyörű építészeti építményeket építenek, díszítik városainkat, és vannak, akik dicsőséget hoznak földünknek, összeszedve minden akaratukat, minden erőt, hogy megnyerjék a makacs küzdelmet. .
Diák megtekintése „Kuban nevei”

7. dia

Ocheretny Valerij Iosifovich 1970-1995, egy harckocsi szakasz parancsnoka Csecsenföldön, Oroszország hőse (posztumusz)
Protsenko Oleg Petrovich 1979-1999 Különleges Erők (Dagesztán) Oroszország hőse (posztumusz)

8. dia

Volosozhar és Trankov 2010 óta szerepel párosban, ezalatt a sportolók a szocsi olimpia győztesei lettek egyéni és csapatversenyben... Maxim Trankov és Tatyana Volosozhar: Kuban nagy áttörést ért el a műkorcsolyázásban.

9. dia

A mai osztályóránkat szentelni fogjuk híres ember, Ivan Fedorovich Varabbas kubai költő.

10. dia

Minden embernek, és különösen a költőnek megvan a maga ígért földje a térképen, saját egyedi, utánozhatatlan, fenntartott földje - a kreatív inspiráció fő forrása. Kuban Ivan Fedorovich Varabbas ilyen földjévé és ihletforrásává vált. Régi kozák család leszármazottja. A költő 1925. február 5-én született Rakova településen, (ma Novobatajszk városa) a rosztovi régió Szamarai kerületében. Nagyapját, aki nem volt hajlandó belépni a kolhozba, kiszorították és Északra száműzték. Ivan apja a városba ment dolgozni, anyja pedig két kisgyermekkel visszatért Kubanba Kushchevskaya faluba. 1932-ben a család Starominskaya faluba költözött. Itt, a csendes, nyugodt Soshki folyó partján töltötte gyermek- és ifjúságát a jövendő költő. Itt kezdte írni első verseit. Sok társához hasonlóan Ivan is romantikus volt, álmodozó. De kitört a háború. Az ország a német agresszióra országos ellenállással válaszolt. A fiatal Barabás sem állt félre. Nagyon szeretett volna a frontra menni. De csak 1942-ben, amikor a frontvonal közeledett Kubanhoz, ellenséges gépek repültek a falu felett, tüzérségi fegyverek dörgése hallatszott, és egy tizenhét éves önkéntes fiút besoroztak a Vörös Hadsereg katonának. Nehéz utat járt be a náciktól visszafoglalt első falutól Tamanban Berlinbe. Csaták, hadjáratok és átmenetek, sérülések, lövedékek sokkja, barátok halála... Sok megpróbáltatás érte a fiatal katonát. A Kék Vonal áttörése során súlyosan megsebesült. Felgyógyulása után felszabadította Ukrajnát, Fehéroroszországot és Lengyelországot. Berlinben fejezte be a háborút. Három katonai kitüntetést és számos érmet kapott.

11. dia

A sors úgy alakult, hogy Varabbas őrmester még a győzelem után is belépett az Irodalmi Intézetbe. Miután 1953-ban sikeresen befejezte tanulmányait, I. Varabba visszatért Starominskaya faluba. Hamarosan meghívást kapott a "Szovjet Kuban" regionális újság irodalmi és művészeti osztályára, miközben lelkesen verseket írt. A központi újságok és folyóiratok szívesen közölték I. Barabás verseit. Egész életében felvette a kubai kozákok dalait, élénk történeteit, emlékeit és vicces meséit. Ez termékeny talaj volt költészetének. I. Barabás költészete fényes, bátor és életigenlő. Tartalma sokrétű és változatos. A költő hőse kemény munkás, mestere mestere, kenyeret termesztő, gépeket alkotó, tudományt támadó ember. I. Barabás költészetének őszinte lírája a magas állampolgárság és a hazaszeretet érzésével rezonál. I. Varabbas számos olyan dal szerzője, amelyeket Oroszország-szerte énekelnek és népdalként tisztelnek. Ivan Fedorovich Varabbas több mint harminc Moszkvában és Kubanban megjelent könyv szerzője. Műveit: verseket, balladákat, dalokat, drámákat - érzelmes, lírai, hazafias - nagyon szerették az olvasók. I. Varabbas a költői paletta mélységével, eredetiségével, történelmi hitelességével és színességével sajátos, kubai motívumokból táplálkozó, élő áramlatát vezette be az orosz költészetbe. Ivan Fedorovich Varavva költő, folklorista, drámaíró és műfordító több mint fél évszázadon át eredményesen dolgozott Kuba földjén. Munkássága fényes és egyedi, és számos irodalmi díjjal értékelték Oroszországban és Kubanban. Ivan Fedorovich 2005. április 13-án elhunyt. A Krasznodari Terület Adminisztráció Vezetője 2008. január 18-i, 22r. számú rendelete alapján a Krasznodari Regionális Ifjúsági Könyvtárat a költőről nevezték el.
.
Ilja Petrusenko zeneszerző és Ivan Varavva költő, 1999

12. dia

13. dia

A költő verseinek olvasása
Hóvihar söpört végig a világon... Ivan Varavva Hóvihar söpört végig a világon, Nem fog alábbhagyni, nem fog alábbhagyni, De emlékszem, és hiszem - lóháton vagyok, kubai kozák!... csendes Elba... Ivan Varavva A csendes Elba tűz fölött A kozák haldoklott a csendes Elba felett. A szegény fiú, az ifjú kozák fejjel beleesett a sűrű búzába... Szemével körülnézett a szél kiterjedésében, és abból az Elbából a Kuban Laba lett.

14. dia

Mindent, amivel élek, amit tudok és tudok... Varabbas Iván Mindent, amivel élek, amit tudok és tudok, Amit hadjáratban és csatában kaptam, atyai földemnek adok jó örökségül. Visszaadom szülőfalum tavaszát, Szívek mennydörgő hűségével, Szivárvány búza érett kalászát És kozák holló virágát. Szülőföldem!.. Kertjeid és szántóid, hegyláncai, tengerek szürke távolsága... Ha ott lennél, élnénk nagylelkűségedtől és örömödtől. Amiben gazdag vagyok, amit tudok és tudok. Amit a hadjáratban és a csatában kaptam - örök örökségül adom a drága napos földnek.

15. dia

Srácok, ti ​​vagytok a mi gyönyörű kubai földünk örökösei, kultúrtörténetének mindazon gazdagságainak, amelyeket az idősebb generációk kezei hoztak létre. Nektek, atyáitok földjének örököseinek gondosan meg kell őriznie a nagylelkű mezőket és réteket, a hangzatos kozák dalokat, Kuban védőinek emlékét. Növelni fogja szülőföldje gazdagságát és csodálatos hagyományait, földeken és gyárakban dolgozol, tudományos felfedezéseket teszel, verseket és dalokat írsz szülőföldedről. Az osztályóránk véget ért. Biztosan tudom, hogy nagyon szereti a kis szülőföldjét, szentül őrzi népe hagyományait, mert nem hiába mondják: „A kozák családnak nincs fordítása.” Mindenki gondolkodjon el, mit teszek a szülőföldemért? A kubaiak azt mondják: "Ha van mennyország a Földön, ez Krasznodar régiója!" Srácok, meg kell védeni és meg kell őrizni a kozák régiót, és tettekkel növelni kell szépségét és gazdagságát!

16. dia

17. dia

Az óra összefoglalója. Mi újat tanultál ma? Mire emlékszel? Osztályóránk végén javaslom, hogy hallgassák meg a Kubanban élünk című dalt a Kubai Kozák Kórus előadásában.

18. dia

Köszönöm a figyelmet!
Megszólal Kuban ifjúsági himnusza

A fejlesztés tartalmaz egy osztályszkriptet és egy prezentációt. Fájlok hangsáv miatt nehéz súly 3 MB-nál több nem volt a mappában. Letölthetők a dokumentumban található hivatkozásokról.

Az óra célja:ötleteket alkotni a Kubánt és Oroszországot dicsőítő kubai polgártársakról; alakítsa ki a gyermekekben az érdeklődést a különböző területeken elért emberek eredményei iránt, valamint annak megértését, hogy szükség van a munkára, az akaratra és a kitartásra céljaik elérése érdekében; ápolni a kis szülőföld iránti szeretet érzését, a honfitársai iránti büszkeséget; a figyelem és a kommunikációs készségek fejlesztése; felé pozitív hozzáállást alakítson ki egészséges képélet, sport.

Felszerelés és dekoráció: bemutató „Kuban neve”, gyerekek rajzai, A. Netrebko hangfelvételei „Voice”, Kuban kozák kórus „Oh yes Krasnodar Territory”, „Kuban ifjúsága”, for projekt munka: a gyerekeknek van ceruza, olló, ragasztórudak, sárga papírlapok napraforgó szirmokhoz, fehér a kézműves alapjához, barna karikák, narancsszín a napraforgó maghoz.

Letöltés:


Előnézet:

Általános iskolai tanár, a MAOU Gimnázium Belorechensk Sidorenko Elena Alekseevna

Egységes összkubai osztályóra a 3-4. osztályos tanulóknak

"Kuban neve"

Az óra célja:ötleteket alkotni a Kubánt és Oroszországot dicsőítő kubai polgártársakról; alakítsa ki a gyermekekben az érdeklődést a különböző területeken elért emberek eredményei iránt, valamint annak megértését, hogy szükség van a munkára, az akaratra és a kitartásra céljaik elérése érdekében; ápolni a kis szülőföld iránti szeretet érzését, a honfitársai iránti büszkeséget; a figyelem és a kommunikációs készségek fejlesztése; pozitív attitűd kialakítása az egészséges életmód és a sport iránt.

Felszerelés és dekoráció: „Kuban neve” bemutató, gyerekek rajzai, A. Netrebko „Voice” hangfelvételei, kubai kozák kórus „Oh yes Krasnodar Territory”, „Kuban ifjúsága”. Projektmunkához: a gyerekeknek ceruza, olló, ragasztórudak, sárga papírlapok a napraforgó szirmához, fehér a kézműves alapjához, barna és narancssárga körök a napraforgó magjához.

1. dia

Örömteli nap ez a mai számunkra. 4. osztályba mentél! Boldog ünnepet srácok! A Tudás Napja! Elmúltak a boldog ünnepek és összegyűltünk az osztályunkban. A nyár folyamán pihentél, felnőttél, megerősödtél és készen állsz az új tanévre.

Ma azért gyűltünk össze, hogy a Szülőföldről, a régiónkról beszélgessünk. Kuban nagy szülőföldünk - Oroszország - része. És az osztályóránkat szenteljük Kubanról nevezték el.

2. dia

Diák:

kubai természet,

Szülőhelyeink.
Száz nemzet él itt,
Vagy talán több mint száz.
Én kubai vagyok, te is.
Együtt vagyunk, barátságosak vagyunk.
Mindent megteszünk
A Szülőföldért kell!

Ma több mint 100 nép él régiónkban (oroszok, fehéroroszok, ukránok, görögök, üzbégek, grúzok, örmények, tatárok és még sokan mások). Összesen több mint 5 millió lakosa van. De vannak köztük olyanok is, akiket nem csak az országban, hanem az egész világon ismernek és tisztelnek. Ezek honfitársaink, akik szülőföldjüket, Kubant dicsőítik.

Hogyan dicsőíthetik az emberek a régiójukat?(Burtságok, felfedezések, kiemelkedő teljesítmények, tehetségek)

Milyen területen lehet bravúrokat, felfedezéseket és eredményeket elérni?

Katonai zsákmányok (a haza védelme az ellenségtől, a világbéke érdekében);

Munkaügyi bravúrok (betakarítás);

Feats tudományos felfedezések(űrmunka, felfedezések az orvostudomány területén, szelekció);

Sport bravúrok (sportpályákon végrehajtva);

Kiért hajtanak végre bravúrokat, tesznek felfedezéseket?(népéért, hazájáért)

3. dia

Susog a búza Kubanban

A forgalmas mezők között,

És beleolvad a sárga óceánba

Nyárfák zöld vitorlája.

Szerintetek miről szól ez a vers? Mit képzel el a szerző „sárga óceánnak” és „nyárfák zöld vitorlának”?

(A srácok elmondják a véleményüket)

Ivan Fedorovich Varabbas nevét mindannyian ismerjük, de most emlékezzünk meg egy kicsit ennek a kubai költőnek az életéről és munkásságáról.

4. dia

Tanítvány:

Kuba költő, irodalmi díjak kitüntetettje, Krasznodar díszpolgára.

Ivan Fedorovich Varavva 1925. február 5-én született a Novobataysky farmon. Rostov régió kubani bevándorlók családjában. 1932 óta a krasznodari régióban élt. Kitüntették a Honvédő Háború Érdemrend II. és I. fokozatával, Vörös Csillaggal, „Bátorságért”, „Kaukázus védelméért”, „Varsó felszabadításáért”, „Berlin elfoglalásáért” és a „Kubani Munka Hőse” kitüntetés. Ivan Fedorovics 2005. április 13-án halt meg, 80 éves korában.

Tanár: Ivan Varabbas orosz szovjet költő, a Nagy Honvédő Háború résztvevője. A kubai munka hőse (2005).

Novobataysk faluban, az Észak-Kaukázus Területén, a mai Rosztovi régióban született kubai kozák családban, kubai bevándorlók családjában. 1932-ben a család visszatért Kubanba, először Krasznodarba, majd Starominskaya faluba költözött.

1942-ben az iskolából a frontra ment. Részt vett a kaukázusi csatában. Megsebesült és súlyosan agyrázkódást szenvedett. Felgyógyulása után felszabadította Varsót és elfoglalta Berlint. Költői aláírást hagyott a legyőzött Reichstag falán.

Gyermekeknek ír. Az 1960-as években jelent meg „Hogyan látogatta meg a szép Bobrovna cár a sárkányt” című meséje.

Varabbas közreműködésével létrejött a „Kuban” almanach, és újjáéledt a Kubai Kozák Kórus.

Összegyűjtött kubai kozák dalok. 1966-ban kiadta a „Songs of the Cossacks of Kuban” című gyűjteményt, beleértve az „Ukrajna még mindig nem halt” című dalt.

Barabás versei alapján több tucat dalt írtak Grigorij Ponomarenko, Borisz Alekszandrov, Viktor Zaharcsenko, Grigorij Plotnicsenko, Viktor Ponomariov, Vaszilij Volcsenko és mások zeneszerzői.

5. dia

Anna Netrebko - az egyik leghíresebb és legnépszerűbb operaénekes modern történelem Oroszország. Hangja nézők millióit örvendezteti meg, kiváló színpadi teljesítménye pedig arra késztet bennünket, hogy újragondoljuk elképzeléseinket a valóban magas színvonalú zenéről.

Az operaszínpad leendő legendája Krasznodarban született és nőtt fel. Családja a kubai kozákoktól származik, bár Anna szülei nem álltak közvetlen kapcsolatban velük. Apja mérnökként dolgozott, anyja geológus volt.

Anna Netrebko jelenleg a TOP 10 legnépszerűbb és leghíresebb orosz művész között szerepel. Legjelentősebb szerepei között szerepelt a „Ruslan és Ljudmila”, „Borisz Godunov”, „A cár menyasszonya”, „Eljegyzés a kolostorban”, „A sevillai borbély”, „Somnambula”, „Rigoletto”, „A cár menyasszonya” című darabokban. Lucia di Lammermoor”, „La Boheme”, „Don Juan” és még sokan mások.

2008 óta Anna Netrebko az Orosz Föderáció népművésze címet viseli. Ezenkívül az énekes személyes díjgyűjteményében olyan díjak szerepelnek, mint a Golden Spotlight, a German Media Award, a Golden Gramophone (a „Voice” című dalért), a Casta Diva Award, valamint a Classical BRIT Awards és még sok más.

6. dia

Tanár: Világhírű a szeretett Kubai Kozák Kórus, melynek művészeti vezetője Viktor Zakharchenko, az Állami Akadémiai Kubai Kozák Kórus művészeti vezetője, zenetudós-folklorist, karmester és zeneszerző. Korenovsky kerület, Krasznodar régió.

Tanítvány: Viktor Gavrilovich Zakharchenko a folklór - Oroszország dalos örökségének - fáradhatatlan gyűjtője és népszerűsítője, tudományos zenetudományi tanulmányok és számos publikáció szerzője a széles sajtóban, köztük: „Balman falu dalai”, „A kaukázusi falu dalai” , „Oroszországot eszeddel nem tudod megérteni”, „Énekel” Kubai Kozák Kórus”, „Kubai népdalok”...

Tanár: A Kubai Kozák Kórus és szólistáinak repertoárján nemcsak a hagyományos kozák folklór, Viktor Zaharcsenko által hangszerelt népdalok szerepelnek, hanem Zaharcsenko zeneszerző eredeti művei is.

„Születésemnél és neveltetésemnél fogva kozák vagyok. Gyerekkorom óta hallottam népi és spirituális dalokat, magamba szívtam a kozák hagyományokat... Hihetetlen vágy Mindig az járt a fejemben, hogy zenész legyek. De élt bennem valamiféle abszolút belső bizalom, hogy biztosan az leszek.”

Az Állami Akadémiai Kuban Kozák Kórus Oroszország legrégebbi és legnagyobb nemzeti kozák csoportja. Az egyetlen profi csapat Oroszországban népművészet, amelynek töretlen, egymást követő története van eleje XIX század. Egyetlen kudarc sem! Remekmű remekmű után. Kirobbanó dallamok, lenyűgöző zenei ötletek, tele ihletettséggel!

Fonogram „Oh yes Krasnodar region” a Kubai Kozák Kórustól

7. dia

Kis hazánk nemcsak tehetséges költőiről és zenészeiről híres, hanem bátor harcosairól, szorgalmas munkásairól és híres sportolók. Legutóbb honfitársaink a riói olimpián dicsőítették hazánkat. Hallgassunk.

Diák:

A riói olimpián összesen 25 sportoló vett részt, akik így vagy úgy képviselték a kubai sportot. A kubai sportolók 11 díjat nyertek, köztük nyolc aranyérmet, egy ezüstöt és két bronzot.

Tanár: V. Puti a Kremlben díjazta a győzteseket és díjazottakat. A kitüntetések és érmek mellett olyan olimpiai érmesek is részesültek ebben a kitüntetésben, akik nem voltak a sportág kitüntetett mesterei sportcím az orosz sportminiszter rendelete alapján.

A Barátság Rendjét Irina Bliznova, Vladlena Bobrovnikova, Jelena Vesznyina, Jekaterina Marennyikova, Beszlan Mudranov, Anna Sen, Marina Sudakova és Jevgenyij Tiscsenko kapta. A Hazáért Érdemrend I. fokozatát Aniuar Geduev, a 2. fokozatot Stefania Elfutina és Sergey Semenov vehette át.

8. dia

Diák: Beszlan Mudranov, megnyerte az első orosz aranyat Rióban. Orosz judoka és szambista. Olimpiai bajnok, világbajnoki érmes, Európa- és orosz bajnok judóban. Átfogósúly kategóriában versenyez.

9. dia

Tanítvány:

Elena Vesznyina Orosz profi teniszező, a sport tisztelt mestere. A riói olimpián Jekaterina Makarova párosával a döntőben legyőzte a svájci Hingis - Baczynski párost, ezzel először nyert olimpiai érmet Oroszországnak párostornán.

10. dia

Olimpiai arany. Női kézilabda. Akarat, szépség, technológia. Köszönjük Trefilovnak, legjobb edzőnknek! – írta különösen Kuban kormányzója Twitter-mikroblogján. - És a nyertesek között vannak a mieink is, Kubanból:Sen, Sudakova, Marennikova, Bobrovnikova és Bliznova .

A mostani „arany” Viktória volt az első ilyen szintű kitüntetés a nemzeti női kézilabda-válogatott történetében. A brazíliai diadal felé vezető úton lányaink mind az öt csoportmérkőzést megnyerték - a Dél-Korea, Franciaország, Svédország, Argentína és Hollandia. A negyeddöntőben az oroszok Angola csapatát, az elődöntőben Norvégiát győzték le. Az aranyharcban ismét a kézilabdázók bizonyultak erősebbnek a franciáknál.

Tanár: Milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy sportolónak? (erő, mozgékonyság, kitartás, bátorság).

Milyen tulajdonságokkal kell küzdeniük a sportolóknak a győzelemért? (A barátság és a tisztelet elengedhetetlen.)

Tanár: Ma megpróbáltunk egy portrét készíteni Kubanról híres emberek nevére. Ez visszhangozza a történelmet és a modernitást, a múltat, amelyre büszkék vagyunk, és a jelent, amelyet létrehozunk. És rajtunk múlik, milyen lesz holnap a gyönyörű földünk. Mindannyiunk neve dicsőítheti otthonunkat, otthoni utcánkat, falunkat, de akár az egész krasznodari vidéket is. Végül is az Ön mai munkája - jó tanulás, szeretteik és rászoruló emberek segítése, sporttevékenység, erős barátság - hozzájárul Krasznodar régió jövőjéhez.

Szerinted tudnunk kell Kuban nevét? (gyerekek véleménye).

Kollektív projekt (3-5 fős csoportokban dolgozunk)

Melyik virág a termékenység napjának szimbóluma a Kubanban, amely összeköti a napmeleget - sárgaés zöld - a kubai föld nagylelkűsége?(napraforgó)

Kuban szimbólumának elkészítése - egy napraforgó (minden gyermek végignyomja a tenyerét, kivágja, és ujjaira írja egy kubai polgártárs nevét és azokat a tulajdonságokat, amelyek lehetővé teszik számára a legmagasabb eredmények elérését).

Krasznodari régió, Dinskoy kerület, Plastunovskaya falu

Költségvetés oktatási intézmény

önkormányzati formáció Dinskoy kerületben

"Alapvető általános iskola 7. sz., N.I. Kondratenko

Egységes összkubai osztályóra

"Kuban neve"

Összeállította és lebonyolította:

Yakimenko Alena Evgenievna

osztály kezek 5 "A" osztály.

Egységes összkubai óra „Kuban neve”

BOU 7. számú középiskola névadója. N. I. Kondratenko.

Matematika tanár:Yakimenko Alena Evgenievna.

Tantárgy:Kollázs „A nevem Kuban történetében”.

Osztály:5 A .

Az egységes összkubai osztályóra célja:

a Krasznodar régió és Plastunovszkaja falu történelmének lapjainak és kiemelkedő embereinek megismerése révén a serdülőkben fenntartható érdeklődést alakít ki szülőföldjük történelmének tanulmányozása iránt, állampolgári hovatartozást és hazaszeretetet, felelősséget kicsinyeik sorsáért. Szülőföld.

E cél eléréséhez a következő feladatokat kell megoldani:

    bemutatni a Plasztunovskaya falu figyelemre méltó embereinek életét és tevékenységét;

    érdeklődést kelt a projekttevékenységek iránt, feltételeket teremtve ahhoz önálló munkavégzés diákok;

    hogy kialakuljon a kis haza és honfitársak történelméhez való tartozás érzése.

Felszerelés: kollázsképek (Krasznodar Terület térképe, tüskék), Kuban zászló és címere, számítógép, projektor, vetítővászon, hangszórók, bemutató, nyomtatott bemutató anyag.

Az esemény szerkezete:

    Szervezési szakasz. Tanár szava.

    Tudásfrissítés: blitz felmérés.

    Új anyagok megismerése.

    Kollektív projekt.

    Összegzés

Az esemény előrehaladása

Susog a búza Kubanban

A forgalmas mezők között,

És beleolvad a sárga óceánba

Nyárfák zöld vitorlája.

(Ivan Fedorovich Varabbas)

    Szervezési szakasz. Köszöntő beszéd a tanártól.

    Szerintetek miről szól ez a vers? Mit képzel el a szerző „sárga óceánnak” és „nyárfák zöld vitorlának”? (A srácok elmondják a véleményüket).

    Ezt a verset a kubai költő, számos költészeti gyűjtemény szerzője, Ivan Fedorovich Varavva írta. Szerinted mondhatjuk ezt

    Ma ez az első név, amit feltesszük a kollázsunkra ( A tanár úr felragaszt egy tüskét Varabbas I. F. nevével a krasznodari térképre.).

    Az ismeretek frissítése.

    Mondjátok, srácok, tudjátok-e azoknak a honfitársainknak a nevét, akik dicsőítették vagy dicsőítik ma is Kuban nevét?

(A hallgatók javaslatokat tesznek híres embereknek. Ügyeljen a Kondratenko Nikolai Ignatovich névre).

    Miért különösen fontos számunkra Nyikolaj Ignatovics Kondratenko neve?

    Miért híres Nyikolaj Ignatovics Kondratenko?

    Miért kapta Nyikolaj Ignatovics becenevet „Öreg Kondrát”-nak?

    Új anyagok megismerése.

3.1. Csoportmunka

    Természetesen nagyon sokan járultak hozzá régiónk fejlődéséhez. Most arra hívlak benneteket, hogy ismerjetek meg még néhányat közülük. Észrevetted, hogy csoportokban ülsz, így a munkád csoportos lesz. Minden csoport asztalán van egy boríték, amely egy személyre vonatkozó információkat tartalmaz. Az Ön feladata, hogy megismerkedjen az anyaggal, megbeszélje az olvasottakat egy csoportban, és válaszoljon a kérdésre: „Hogyan dicsőítették Kuban nevét azok, akikről olvasott?” Ne felejts el megegyezni, hogy a csoport melyik tagja válaszol helyettünk a kérdésre. A többi résztvevő is figyelmesen figyel, és kiegészíti barátját, ha valami fontosat kihagyott.

1. csoport . Ismerkedjen meg a második világháborúban résztvevő Dubovik Pantelei Kasjanovics bravúrjával ( ).

2. csoport . Ismerkedjen meg Ivan Jakovlevics Erofejev II. világháborús bravúrjával ( A megbeszélés után ragasszon a kollázsra a névvel ellátott tüskét).

Srácok, ha valaki többet szeretne megtudni a Nagy Honvédő Háború résztvevőiről, kölcsönözhet egy könyvet a könyvtárból „A Nagy Honvédő Háború a Plastunovskaya falu veteránjainak emlékirataiban” ( Mutasd be a könyvet).

3. csoport . Ismerkedjen meg a kubai sportolók teljesítményének eredményeivel a riói olimpián ( A megbeszélés után ragasszuk fel a kollázsra a névvel ellátott tüskéket).

    Kollektív projekt.

Srácok, nézzétek meg alaposan a táblát. Te és én azt látjuk, hogy a krasznodari régió térképén már vannak olyan nevek, amelyek dicsőítették azt. Természetesen ezek nem mind nevek. Térségünk számos lakosa járult hozzá fejlődéséhez, így természetesen nem lehet őket egyetlen leckében felsorolni is.

Gondolod, hogy már dicsőítheted kis Szülőfölded nevét?

Írd fel a kalászodra, hogy mit fogsz tenni ebben az évben, hogy a jövőben emeld a régiód nevét, majd csatold a kalászodat a térképhez.

(A tanulók 2-3 percet fordítanak saját maguk írására)

Nézd mi gyönyörű csokor Kalászból készítettük. Te és én megmentjük ezt a csokrot, és az év végén összegezzük, mit értünk el, mit terveztünk, és min kell még dolgozni.

    Összegzés.

(Megszólal a „Ki, ha nem mi” dal, szövege: M. Kozhevnikov, V. Gogunsky).

    Abban színes világ minden embert egy szál köt össze, leggyakrabban láthatatlan marad, de az, hogy ez a szál milyen erős lesz, mindenkitől függ.

    Harag, ellenségeskedés, háborúk könnyen elszakíthatják ezt a fonalat, és akkor mindenki magára marad örömeivel, bajaival.

    Srácok, álljunk egy körbe, és tegyük az egység körét. Tedd jobb kéz a jobb oldali személy vállán - ez azt jelenti, hogy van egy barátja, akire mindig támaszkodhat. Bal kezével ölelje meg a bal oldali személyt - ez azt jelenti, hogy készen áll arra, hogy támogassa barátját.

A diákok felállnak, és megalakítják a Baráti és Egységkört.

    Mi újat tanultál ma?

    Mire emlékszel?

    – Erőnk az egységben van. Nagyon szeretném, ha ezek a szavak mottóvá válnának számodra.

    Köszönöm a figyelmet!

1. számú melléklet

1. számú csoport

Dubovik Panteley Kasyanovich 1920. július 27-én született Plastunovskaya faluban. Itt töltötte gyermek- és ifjúkorát.

Amikor Pantelej Kaszjanovics 20 éves lett, 1940. szeptember 10-én besorozták a Vörös Hadseregbe. 1941 júniusában kitört a háború. 1942 májusában P.K. Dubovik a 12. autósképző ezred kadéta lett, ahol sofőrnek készült. 1942 októberében végzett diploma megszerzése után a 31., majd a 32. autózászlóaljnál kezdett szolgálatot sofőrként. Lőszert és egyéb kellékeket szállított a frontvonalnak autójában. A közelben lövedékek robbantak, folyamatos gépzúgás hallatszott, ő pedig teljes erejéből a kormányt szorongatva vitte a katonáknak szükséges rakományt.

1944 januárjától a háború végéig Pantelej Kasjanovics a 70. gépjármű-szállító zászlóaljban szolgált. Lőszert, katonákat kellett szállítanunk a frontvonalba, sebesülteket pedig a frontról. 1946 márciusában tartalékba helyezték.

A Nagy Honvédő Háborúban való részvételért „Kaukázus védelméért”, „Katonai érdemekért”, „Németország felett aratott győzelemért” kitüntetést kapott.

2. számú csoport

Erofejev Ivan Yakovlevich 1921. november 5-én született Grankino faluban, Trosnyansky kerületben, Oryol régióban.

1941. augusztus 25-én hívták be a hadseregbe, amikor már zajlott a háború és csapataink visszavonultak, falvakat, városokat hagyva az ellenségre. Ivan Jakovlevicset más újoncokkal együtt Novorosszijszkba küldték, és onnan Anapa városába szállították át őket egy haditengerészeti iskolába katonai kiképzés céljából. Hamarosan azonban a kadétokból zászlóalj alakult, amelyet a frontra küldtek, mivel német csapatok gyorsan közeledtek, és új erőkre volt szükség, hogy késleltesse őket.

A zászlóaljat Kercsbe küldték, de a fasiszta csapatok gyorsan előrenyomultak, így az oroszoknak Novorosszijszkba kellett visszavonulniuk. Heves harcok zajlottak itt, Ivan Jakovlevics bajtársai közül sokan meghaltak, maga Ivan Jakovlevics lábán megsebesült. Kórházban kezelték, és visszament a frontvonalba.

Ivan Jakovlevics részt vett Novorosszijszk és az egész Kuban felszabadításában a náciktól, valamint Szevasztopol felszabadításában. Az egyikben települések megsebesült a hátán, és soha többé nem harcolt.

1946. augusztus 25-én leszerelték haza. Honvédő Háború Érdemrenddel és 6 éremmel tüntették ki.

3. számú csoport

A Krasznodari régiót képviselő 20 sportoló szerepelt a nyári olimpiai játékokon. Összességében pedig a riói olimpián 25 sportoló mutatta meg erejét, mozgékonyságát és eredményeit, így vagy úgy, hogy a kubai sportokat képviselje. Egy részük a régió bennszülöttje, mások kezdték el sportkarrier a krasznodari sportiskolákban, és immár az ország más régióit is képviselik. A kubai sportolók összesen 11 díjat nyertek, köztük nyolc aranyérmet, egy ezüstöt és két bronzot.

A jeiski vitorlás, Stefania Elfutina bronzérmet szerzett az olimpiai szörf osztályban. Ez az orosz csapat első érme az olimpiai játékokon vitorlásban az elmúlt 20 évben.

Az Armavir judo iskola képviselője, Beslan Mudranov hozta az elsőt aranyérem a válogatott számára.

A Krasznodar régiót képviselő kabard-balkári származású Aniuar Geduev birkózó a sérülés ellenére ezüstérmes lett.

A szocsi tenisziskola diákja, Elena Vesznyina, Jekaterina Makarova párosban aranyérmet szerzett Rióban.

Legyőzték ellenfeleiket, legyőzték a körülményeket. Ők olimpiai bajnokok!

Óraóra: Kuban neve 2. évfolyam

Gólok:

A kis szülőföldjük iránti szeretet és a Krasznodar régió történelmébe való bekapcsolódás az iskolásokba;

A látókör bővítése alsó tagozatos iskolások, szókincsük feltöltése;

A szülőföld, a szülőföld iránti szeretet, a különböző nemzetiségű emberek iránti toleráns hozzáállás elősegítése.

Felszerelés: multimédiás bemutató

Az órák alatt

1. dia

Elrepült a nyár! Nagyon örülök, hogy látlak benneteket, kedves gyermekeim és szüleim! Ma, szeptember 1-jén megyünk iskoláiban egyetlen tanórát tartanak: Kuban neve.

Srácok, mi a neve annak a régiónak, ahol élünk? Hogy lehet másként nevezni?

2. diaMunka a térképpel.

Tekintse meg régiónk térképét. Így néz ki régiónk műholdról. A térképen sárga és zöld a szárazföld, a víz pedig kék színnel jelzi. Látod tehát, hogy a térkép bal oldalán sok minden van kék szín. Ez a két kedvenc tengerünk. Talán néhányan tudjátok, melyik tengerre mentek nyáron a szüleivel? (Fekete és Azov).

Mondd, mit láttál a tengeren? (Diákok történetei).

A 3. dia Kuban Oroszország gyöngyszeme és kenyérkosárja.

Srácok, ti ​​és én nem csak a tengerekre és a strandokra lehetünk büszkék. Kubanunkat Oroszország gyöngyszemének hívják. Ez azt jelenti, hogy Oroszországban a Kuban kitűnik érdemeivel, kincs, Oroszország dísze.

A városok peremén túl mezők vannak. És mi nő rajtuk?

A krasznodari régió Oroszország-szerte híres földjének gazdagságáról, ahol termesztenek (nevezem neked, és te hajlítsd meg az ujjaid): búza, kukorica, napraforgó, cékla, rizs, szőlő, görögdinnye, uborka, hagyma , paprika. Elárulok egy titkot: hazánkban sehol máshol nem termesztenek ennyi zöldséget! Ilyen gazdag a mi földünk!

Magas hegyek, sztyeppek,

a tengerpart széle,
Erdők és tisztások, kertek és torkolatok -
Mindez natív... (Kuban)

4. dia

Kubanban sok növényt termesztenek. De a legtöbbet nagy területek a kubai mezőkön elfoglalja...(búza).

Tudod-e, hogyan lehet egy szóval nevezni a búzát, rozst, árpát - ... (búza). Ezért hívják Kubanunkat Oroszország kenyérkosárjának.

5. dia Kuban - dal.

Kuban, Kuban lelkem öröme,

A mezőket megtelik a hajnal ragyogása.

Nincs szükségem semmire az egész világon,

Dalod a magasban lebegne.

A kubai nép egész lelke benne van a dalaikban. A távoli múltból, nagyapáinktól, dédapáinktól azt hozták el hozzánk, amit az emberek éltek, amiben hittek, gondokat, örömöket közvetítettek. Hétköznapokon és ünnepnapokon, boldogságban és szerencsétlenségben mindig a kozák mellett szólt a dal. A nép lelke dalokban él. A dal minden nemzet értékes gazdagsága.

Dia No. 6,7,8,9 Kuban - workshop

Az emberek mindig is a szépségre és a kreativitásra törekedtek, díszítették otthonukat, mindent, ami körülvette őket a munkában és a mindennapi életben. A fő tanító ebben az esetben a kubai természet volt. Ő biztosította a legegyszerűbb anyagokat is - agyag, fa, kő, len, gyapjú. Életkörülményektől, elérhetőségtől függően természetes anyag, a termékek iránti kereslet, egész családok sajátítottak el egyik-másik szakértelmet. Így születtek a népi mesterségek. Melyiket ismered? (kovácsmesterség, fazekasság, kosárfonás, seprűfonás)

10. dia Kuban a sport.

Nyár olimpiai játékok 2016 - 31 nyári olimpiai játékok, tartva 5 Által augusztus 21 V Rio de Janeiro , Brazília . A krasznodari régióhoz kötődő sportolók 11 érmet nyertek a riói olimpián (nyolc aranyérmet, egy ezüstöt és két bronzot)

A 11. dia Kuban multinacionális

Kubai természet, szülőhelyeink.
Száz nemzet él itt,
Vagy talán több mint száz.
Én kubai vagyok, te is.
Együtt vagyunk, barátságosak vagyunk.
Mindent megteszünk
A Szülőföldért kell!

Ma több mint 100 nép él régiónkban (oroszok, fehérek, ukránok, görögök, üzbégek, grúzok, ar-me-no, ta-ta-ry...)

12. dia Kuban - költői"

Szeretetünket megvalljuk Szülőföldünknek, és kedves és fényes szavakat adunk neki. Milyen finoman tudják a költők észrevenni és dicsőíteni Kubanunk szépségét.

Szívhez szóló sorokat szentelnek szülőföldjüknek.

Apa földje!

Cseresznye napkelte,

Két tenger és a kék ég.

Kubai költők neked

A legjobb szavak megmenekültek.

Ezt a verset Kronid Oboishchikov írta. De ha elolvassa más költők verseit, megtudhatjuk Kuban többi költőjének nevét.

13. dia

Milyen szó jelent meg a képernyőn?

Mit jelent ez a szó? (Főváros, régiónk fővárosa)

14. dia

De mint főváros korábban hívott és miért? (Ezt a kubai földet II. Katalin adta a kozákoknak.

Miért adott ilyen ajándékot? (hogy a kozákok állhatatosan védjék az ország határát.)

Mindannyiunkat aggaszt a sorsunk nagy ház- Oroszországunk, és kis otthonunk - szülőföldünk Kuban. Jó közérzete, jövője rajtad múlik. Mindez a tiéd, a legközelebbi és legkedvesebb. És ha a sors messzire visz is ezektől a helyektől, akkor is teljes szívedből ide fogsz törekedni. Itt vannak a gyökereid. A haza itt kezdődik.